Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zagrożenie powodziowe: Podtopienia i zalane domy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 czerwca 2013, 09:21

  • Powiększ tekst

Po nocny opadach nadal utrzymuje się wysoki poziom wody w dolnośląskich rzekach. Sytuacja jednak się stabilizuje. Wody w rzekach nie przybywa; nie odnotowano również nowych podtopień.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu, na dolnośląskich rzekach przekroczonych jest 19 stanów alarmowych i 13 ostrzegawczych. Powyżej stanów alarmowych płyną m.in. Bóbr, Nysa Łużycka i dwie mniejsze rzeki w powiecie zgorzeleckim - Witka i Miedzianka.

"Przez noc wody nie przybyło, a w niektórych miejscach odnotowano obniżenia poziomów" - powiedział dyżurny. W związku z sytuacją hydrologiczną samorządy w regionie wprowadziły pogotowia przeciwpowodziowe. Obowiązują one w gminie Bogatynia, gminie i mieście Nowogrodziec, w powiecie jeleniogórskim oraz w gminach Lubawka i Czarny Bór. Z kolei alarmy powodziowe wprowadzono w gminach Marciszów, Mysłakowice oraz Janowice Wielkie, powiecie kamiennogórskim i mieście Kamienna Góra oraz w mieście Jelenia Góra.

W niedzielę najtrudniejsza sytuacja była w powiecie kamiennogórskim, gdzie bardzo wezbrała rzeka Bóbr. W gminie Marciszów w kilku miejscach rzeka przelała się przez wały. Największe szkody jednak w miejscowościach powiatu kamiennogórskiego spowodowała woda, która po intensywnych opadach spływała z pól i gór. Podtopionych zostało kilkadziesiąt gospodarstw w okolicach Kamiennej Góry oraz gminach Lubawka i Marciszów. Chodzi m.in. o Czadrów, Krzeszów, Jawiszów, Przedwojów, Janiszów, Dębrznik, Szarocin, Marciszów, Opawę, Jarkowice, Miszkowice i Niedamirów.

Podtopienia odnotowano też w miejscowościach powiatów wałbrzyskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego oraz zgorzeleckiego. Częściowo podtopiona została również miejscowość Morzyna w powiecie wołowskim, gdzie woda z okolicznego stawu przelała się przez wał. Zalanych i uszkodzonych zostało wiele lokalnych dróg.

Do godziny 10 obowiązuje ostrzeżenie wydane przez IMGW we Wrocławiu, według którego w regionie spodziewane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. "Początkowo opady wystąpią w północnej części województwa i stopniowo przemieszczać się będą na południowy zachód. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm, miejscami 40 mm" - podał w komunikacie IMGW.

IMGW ostrzega, że w związku z opadami mogą wystąpić ponowne lokalne wzrosty stanów wody. "W zlewniach Kaczawy, górnego Bobru, Kwisy i górnej Nysy Łużyckiej mogą wystąpić ponowne, znaczące wzrosty stanów wody, lokalnie do ok. 100-150 cm powyżej stanów alarmowych" - podano.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych