Specjalny znaczek od Poczty Polskiej
Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalny znaczek z okazji rozpoczęcia dwuletniej kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przedstawia Siedzibę Główną ONZ w Nowym Jorku na tle kuli ziemskiej. Autorem znaczka jest Andrzej Gosik
Poczta Polska to jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa. Ma do odegrania szczególną rolę, nie działa bowiem wyłącznie dla zysku, ale kieruje się również interesem społecznym. Dlatego emituje okolicznościowe kartki i znaczki, które przypominają Polakom o swoich bohaterach i ważnych rocznicach historycznych – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński.
Rada Bezpieczeństwa jest jednym z głównych organów ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych nakłada na Radę odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W skład Rady Bezpieczeństwa wchodzi 15 państw, z których pięć (Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania) posiada status stałych członków. Pozostałe dziesięć państw wybieranych jest przez Zgromadzenie Ogólne na dwuletnie kadencje, przy czym co roku wybieranych jest pięciu niestałych członków. Nasza kadencja w Radzie rozpoczęła się 1 stycznia 2018 roku.
Tematyka historyczna jest bardzo bliska Poczcie Polskiej. Uroczystemu wprowadzeniu znaczka do obiegu w poniedziałek towarzyszyła zapowiedź rocznicowych emisji filatelistycznych na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z okazji 460. rocznicy powstania Poczty Polskiej. W związku z tymi wydarzeniami PP przygotowuje całą serię specjalnych znaczków.
W spotkaniu obok wiceministra Kazimierza Smolińskiego uczestniczył również minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP oraz wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 odzwierciedla rosnące zaangażowanie naszego kraju na rzecz zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa. Ten wybór to dla nas nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie – podkreślił minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.
Jak dodał, kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wziął udział w pierwszej w tym roku otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa, gdzie miał możliwość przedstawienia założeń, z którymi Polska szła do Rady Bezpieczeństwa.
W przeszłości Polska była niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa w latach: 1946-47, 1960, 1970-1971, 1982-1983 oraz 1996-1997.
Nie ulega wątpliwości, że decyzja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o wybraniu Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 jest niezwykle istotna dla naszego państwa. Dlatego postanowiliśmy uczcić to wydarzenie emisją okolicznościowego znaczka – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.
Jak podaje Poczta w komunikacie, znaczki Poczty Polskiej od lat cieszą się uznaniem za ich wartość artystyczną. W ubiegłym roku Poczta Polska otrzymała trzy istotne wyróżniania:
-
II miejsce w konkursie filatelistycznym Grands Prix de la Philatélie Belge et Européenne, w kategorii znaczki rytowane za emisję „450. rocznica urodzin Jana Jesseniusa (1566-1621)”. Emisja 2016 r., rytownik František Horniak;
-
II miejsce w międzynarodowym internetowym konkursie EUROPA 2017 za emisję „Europa” („Zamki” – Pieskowa Skała). Emisja z 2017 r., według projektu graficznego: Karola Tabaki;
-
nagrodę w konkursie „Dobry Wzór 2017”, w kategorii „Grafika użytkowa i opakowania”, za emisję „Polski design”, 2016 r., według projektu graficznego: Marzanny Dąbrowskiej.
Okolicznościowy znaczek z budynkiem Siedziby Głównej ONZ dostępny jest w sprzedaży od 29 grudnia 2017 r.
mw