Unia wykreśliła osiem krajów z listy rajów podatkowych
Unijni ministrowie finansów wykreślili we wtorek osiem państw z czarnej listy rajów podatkowych, gdy jurysdykcje te zobowiązały się do zmiany swoich praktyk. Unijny wykaz liczy teraz dziewięć państw.
Z listy zostały wykreślone: Panama, Korea Południowa, Tunezja, Mongolia, Makau, Grenada, Barbados i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje te trafiły na tzw. szarą listę, na której umieszczono państwa niespełniające wprawdzie unijnych wymogów, jeśli chodzi o współpracę podatkową, ale które zobowiązały się podjąć kroki, by tę sytuację zmienić. Kraje rozwinięte z tego „przedsionka” do czarnej listy mają rok na spełnienie obietnic, a kraje rozwijające się - dwa lata. Jeśli nie dotrzymają zobowiązań, znów trafią na czarną listę.
Z propozycją usunięcia z czarnej listy ośmiu państw wystąpiła grupa ekspertów podatkowych z 28 krajów unijnych, której zadaniem jest monitorowanie, jak poszczególne państwa stosują się do unijnych standardów podatkowych. Rekomendację tę poparli we wtorek unijni ministrowie finansów. Jak wynika z informacji przekazanej przez służby prasowe Rady UE, zobowiązanie dotyczące wypełnienia braków, na jakie wskazała Unia, zostało przedstawione na piśmie „na wysokim poziomie politycznym”.
W październiku 2016 r. Rada UE przyjęła kryteria, za pomocą których sprawdzano kraje spoza Unii pod kątem praw regulujących sferę podatkową. Była to reakcja na skandale, które ujawniły, na jak wielką skalę od płacenia podatków uchylają się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.
Do wszystkich jurysdykcji, których ocena była negatywna, UE wysłała listy, prosząc je o podjęcie zobowiązań. Te, które je przyjęły, trafiły na szarą listę, a te, które je odrzuciły - na czarną.
Nasz proces umieszczania na listach już wykazuje swoją wartość - ocenił minister finansów sprawującej prezydencję Bułgarii Władisław Goranow.
Lista UE ma na celu promowanie dobrego zarządzania w zakresie opodatkowania na całym świecie oraz przeciwdziałanie procederom unikania podatków, oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania.
Jurysdykcje, które pozostały na czarnej liście, to: Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Guam, Wyspy Marshalla, Namibia, Palau, Saint Lucia, Samoa oraz Trynidad i Tobago. Wykaz ma być aktualizowany co najmniej raz w roku, jednak grupa robocza odpowiedzialna za jego przygotowanie (grupa ds. kodeksu postępowania) może zalecić modyfikację w dowolnym momencie.
W związku z tym, że ustawodawstwo podatkowe, polityka i praktyki administracyjne krajów trzecich skutkują lub mogą skutkować utratą dochodów dla państw członkowskich, UE zależy na zmianie ich postępowania. Do tej pory jednak „28” nie zdecydowała się na wprowadzenie sankcji wobec nich.
Na podst. PAP