
CPK na liście strategicznych projektów Unii
Parlament Europejski poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Obecność na liście otwiera drogę do pozyskania unijnych funduszy na projekt.
Lista została stworzona w 2013 roku przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi. Po ponad 10 latach jest aktualizowana. Projekty na niej obejmują drogi transgraniczne, linie kolejowe, mosty i tunele.
Na liście są m.in. Rail Baltica, łącząca Helsinki i Warszawę, tunel łączący Austrię i Włochy oraz linia szybkiej kolei Lizbona–Madryt.
Na mocy nowych przepisów wstrzymane zostaną projekty w zakresie infrastruktury transportowej z Rosją i Białorusią, a wzmocnione połączenia z Ukrainą i Mołdawią.
Posłowie do PE przekonali rządy UE, aby przy budowie lub modernizacji infrastruktury pokrywającej się z wojskowymi sieciami transportowymi uwzględnione zostały potrzeby wojskowe (waga lub wielkość transportu wojskowego), aby zapewnić płynny transfer żołnierzy i sprzętu.
Rozporządzenie zostało przyjęte 565 głosami za, przy 37 głosach przeciw i 29 wstrzymujących się. Po zatwierdzeniu przez Radę przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących - m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ale traf! Mamy złoże uranu tuż obok planowanego reaktora
Znów tragedia na ćwiczeniach wojskowych
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.