Pekao bada wykorzystanie technologii blockchain
Bank Pekao bada możliwość wykorzystania technologii blockchain w swojej działalności i chce zostać liderem w obszarze jej zastosowania w bankowości - wynika z wypowiedzi prezesa Michała Krupińskiego.
Bank Pekao bada możliwość zastosowania technologii blockchain. Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób - to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao chce prowadzić ten pociąg. Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne – powiedział Krupiński podczas dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki” na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Jak tłumaczy w komunikacie Pekao, blockchain to tzw. rozproszony rejestr.
Technologia ta kojarzona jest głównie z kryptowalutami takimi jak bitcoin. Jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Blockchain to sposób kodowania informacji, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa: raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany. Dzieje się tak dlatego, że w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników - czytamy dalej.
Według Krupińskiego w przypadku rynków wschodzących, zawsze jest widoczne opóźnienie rzędu 5-7 lat jeśli chodzi o adaptację nowej technologii.
Paradoksalnie to dobrze, gdyż możemy obserwować jak świat radzi sobie z daną nowością, uczyć się na bazie doświadczeń innych i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania. A ponieważ Bank Pekao działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej – podsumował podczas debaty prezes.
W dyskusji „Technologia blockchain a banki” oprócz Michała Krupińskiego uczestniczyli Rana Kapoor, CEO YES Bank i Oliver T. Bussmann, założyciel Bussmann Advisory.
Bank Pekao jest aktywnym uczestnikiem 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które dzisiaj się rozpoczęło. Bank jest organizatorem polskiego panelu dyskusyjnego o inwestycjach w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, ponadto przedstawiciele zarządu banku aktywnie uczestniczą w panelach dyskusyjnych odbywających się w ramach Forum, podano także w materiale.
Na podst. ISBnews