Warszawa w rankingu najlepszych miast do życia
Warszawa zajęła 23. spośród 50. miast najlepiej ocenianych wśród ekspatów – wynika w rankingu banku HSBC. Tym samym wypada lepiej od Berlina czy Pragi podaje Polskie Radio. Warszawa została doceniona za niskie koszty utrzymania oraz dobrą kuchnię i transport
Zdaniem dr Mariana Szołuchy współautora raportu, Warszawa wypada coraz lepiej jeśli chodzi o rankingi, w których ważą istotne wskaźniki dotyczące rentowności inwestycji, które można tu ulokować, rozwoju zawodowego, szans dla start-upów czy kwestii bezpieczeństwa.
Inaczej jest jeśli chodzi o ogólną jakość życia – choćby o kwestię powietrza, smogu, komunikację, infrastrukturę. W tej kwestii wciąż mamy dużo do zrobienia choć i na tym polu widać pewien progres – zauważył.
Pod względem zarobków Warszawa znalazła się na 33. pozycji, wyprzedzając m.in. Vancouver, Dublin czy Madryt. Warszawa zajęła też 25-te miejsce pod względem oferty kulturalnej i 26-te pod względem możliwości prowadzenia zdrowego trybu życia.
A za co ekspaci najbardziej lubią Warszawę? Najwięcej wskazań przypadło na przystępne koszty utrzymania - 54 procent, niezawodny i wygodny transport publiczny - 53 procent i ofertę gastronomiczną - 41 procent wskazań.
Pod względem możliwości rozwoju kariery ekspaci najlepiej ocenili San Francisco, które działa jak magnes dla specjalistów z całego świata w dziedzinie technologii.
Jak wykazało badanie HSBC, większość (57 proc.) mieszkających w tym mieście profesjonalistów pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych uważa, że miasto to oferuje świetne możliwości rozwoju zawodowego.
W czołówce najlepszych miast pod kątem możliwości rozwoju zawodowego dla obcokrajowców znalazły się również Londyn, Nowy Jork, Dublin i Birmingham.
Magdalena Ujda-Tarczyńska z Banku HSBC ocenia, że San Francisco, będące na pierwszym miejscu, zawdzięcza to specjalizacji w nowych technologiach, z kolei wysoka pozycja Londynu też świadczy o tym, że specjaliści nie przestraszyli się Brexitu i na razie wykorzystują możliwości oferowane przez to miasto.
na podst. Polskie Radio (SzSz)