Polska reprezentacja olimpijska - Londyn 2012 na monetach NBP
W czwartek, 12 lipca 2012 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu serię monet „Polska reprezentacja olimpijska – Londyn 2012” – złotą dwustuzłotówkę w nakładzie 5 tysięcy sztuk, srebrne 10 zł w nakładzie 50 tysięcy sztuk oraz dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold w nakładzie miliona sztuk.
Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej dwustuzłotowej są zawodniczki skaczące o tyczce. Na awersie znajdują się półkoliste linie tworzące szachownicę, w którą wkomponowane są wizerunki zawodników różnych dyscyplin sportowych.
Rewers srebrnej dzisięciozłotówki przedstawia zawodników pięciu różnych dyscyplin sportowych, wkomponowanych w pięć splecionych ze sobą kół – symbol ruchu olimpijskiego. Na awersie monety widnieje logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz orzeł na tle konturów panoramy miasta.
Centralnym motywem rewersu dwuzłotówki jest postać biegnącego lekkoatlety na tle zarysów sylwetek biegaczy. Monety zaprojektował Andrzej Nowakowski, a tradycyjny awers z orłem – Ewa Tyc-Karpińska.
Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek 12 lipca 2012 r. Od tego dnia będzie można zamienić dwuzłotówki w cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Do godz. 13.00 w czwartek 12 lipca br. można również wziąć udział w licytacji monet złotych i srebrnych w systemie Kolekcjoner.
Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.NBP.pl
CIEKAWOSTKI:
· Londyn – jako pierwsze miasto na świecie – już po raz trzeci podejmie olimpijczyków z ponad 200 państw. Wcześniej takie imprezy rozgrywano tam w roku 1908 i 1948.
· „Do przodu, Polsko, walczycie u siebie!” – to hasło, jakim polskich sportowców zagrzewać będzie do walki zamieszkująca Wyspy Brytyjskie Polonia.
· W Igrzyskach XXX Olimpiady wystartuje licząca około 200 zawodników reprezentacja Polski. Będzie o około 50 osób skromniejsza niż ta, która cztery lata wcześniej broniła naszych barw
w Pekinie.
· Do tej pory w igrzyskach olimpijskich wystartowało łącznie około 2 600 polskich sportowców. Polski debiut przypadł na Paryż w roku 1924 i był to od razu występ medalowy (srebro drużyny kolarzy torowych i brąz Adama Królikiewicza, jeźdźca w skokach przez przeszkody).
· Pierwszy złoty medal dla Polski wywalczyła w 1928 roku Halina Konopacka, wygrywając
w Amsterdamie konkurs rzutu dyskiem. We wszystkich igrzyskach letnich i zimowych w latach 1924–2010 biało-czerwoni zdobyli ogółem 275 medali, w tym 64 złote.
· Najbardziej udane dla Polski były igrzyska w Montrealu (1976), z których polska ekipa przywiozła aż 26 krążków (7–6–13). Siedmiokrotnie „Mazurka Dąbrowskiego” zagrano naszym reprezentantom podczas igrzysk w Tokio (1964), Monachium (1972) i Atlancie (1996).
gim, NBP