Informacje

fot. Tygodnik Młodej Polski
fot. Tygodnik Młodej Polski

W najnowszym numerze tygodnika "#Sieci" - co z tą pracą? Jak studiować żeby pracować?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2013, 15:52

  • 1
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika "#Sieci" Agnieszka Żurek - dziennikarka, publicystka miesięcznika "Sieci Historii" oraz Arkady Saulski - dziennikarz Gazety Bankowej oraz redaktor wGospodarce.pl odpowiadają na pytanie - Gdzie studiować by mieć szansę na lepszą pracę w przyszłości? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i dzisiejsi studenci a jutrzejsi absolwenci mogą być pewni tylko tego, iż niczego nie mogą być pewni.

Arkady Saulski wskazuje które branże, dotychczas uznawane za bezpieczne notowały redukcje.

Eksperci są zgodni – przyszłość należy do elastycznych. Czasy kiedy można było przepracować całe życie w jednym miejscu odeszły do przeszłości zarówno w Polsce jak i zagranicą. Obecnie pracownik musi być w stanie szybko dostosować się do zmieniających się warunków na rynku pracy. Zawody jeszcze niedawno określano jako perspektywiczne „pewniaki” teraz notują wysoki wskaźnik redukcji. Do takich branż należą między innymi… finanse! Dotychczas traktowane jako zawodowy pewniak, w roku 2013 zanotowały rekordowe zwolnienia. Załogi redukowali wszyscy najwięksi gracze – BPH, Bank Handlowy, Nordea, DnB Nord i BNP Paribas. Łącznie pracę straciło około 3 tysięcy osób. Zwolnienia w finansach były spowodowane spowolnieniem gospodarczym i wciąż niepewną sytuacją w strefie euro.

Redaktor wGospodarce.pl daje też absolwentom pięć rad jak studiować by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie po studiach.

Z kolei Agnieszka Żurek wskazuje na kwestie związane z poziomem szkolnictwa wyższego w Polsce i tym jak przygotowuje ono do podjęcia pracy.

Uczelnie przygotowują do podjęcia pracy tylko wtedy, jeśli studenci sami o nią zadbają. Większość z nich myśli o podjęciu zatrudnienia już w czasie pobierania nauki. Kluczową sprawą (...) nie jest jednak posiadanie odpowiedniego wykształcenia, lecz siła charakteru, konsekwencja i chęć podjęcia walki.

 

Ponadto w numerze - Mazurek i Zalewski, Dorota Łosiewicz, wywiad z Janem Pietrzakiem, Marek Pyza, Krzysztof Czabański i wielu innych!

Zapraszamy do lektury!

 

Powiązane tematy

Komentarze