Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Chiny słabną i nadal będą słabnąć

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 lipca 2013, 08:47

  • 1
  • Powiększ tekst

Indeksy ekonomiczne w Chinach spadają czwarty miesiąc z rzędu, w tym wskaźnik aktywności inwestorów (PMI) do 50,1 pkt. Według ekspertów oznacza dalsze spowolnienie gospodarki.

Głównym elementem napędzającym inflację jest w Chinach cena wieprzowiny, która wzrosła w czerwcu o około 3 proc. Porównanie z czerwcem ubiegłego roku, kiedy CPI (Consumer Price Index) był na niskim poziomie 2,1 proc., daje podstawy do prognoz stopniowego wzrostu inflacji - powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Hunqiu Shibao analityk z chińskiego Banku Komunikacyjnego, Tang Jianwei.

Podobne prognozy opublikowały chińskie biura maklerskie - Changjiang Securities z Wuhan przewiduje wzrost CPI do wartości 2,6 w czerwcu, a Shenyin & Wanguo Securities z Szanghaju szacuje ten wskaźnik na 2,3 procent.

Zdaniem Tanga, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się silnej presji inflacyjnej, a Chiński Bank Centralny (CBC) nie zamierza interweniować na rynku finansowym, borykającym się z problemem braku płynności. Bez takiego zastrzyku pieniężnego ze strony rządu ceny towarów powinny pozostać na stabilnym poziomie w ciągu najbliższych miesięcy.

Yang Weixiao, analityk z biura maklerskiego Lianxun Securities Co uważa, że większym zagrożeniem niż inflacja jest dla chińskiej gospodarki słabnąca koniunktura w przemyśle. Według instytucji uprawnionych do prognoz rynkowych, czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku indeksu cen producentów, którego ujemne wartości notowane są od marca 2012, co oznacza spadek hurtowych cen towarów.

Wskaźnik aktywności finansowej inwestorów PMI, będący miarą koniunktury w przemyśle, w czerwcu spadł w Chinach o 0,7 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i osiągnął najniższą od czterech miesięcy wartość 50,1 - według danych Państwowego Urzędu Statystycznego (PUS). Według HSBC Holdings, wskaźnik PMI dla przemysłu chińskiego w czerwcu był na poziomie 48,2, co jest kolejnym złym prognostykiem dla tego sektora, po majowym spadku do wartości 49,2 i do 50,4 w kwietniu.

Wartość wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ożywienie w sektorze.

Przyczynę obecnego spadku indeksu PMI eksperci obu instytucji badawczych upatrują w spadku nowych zamówień w przemyśle. Qu Hongbin, główny ekonomista z chińskiego oddziału HSBC twierdzi, że słabe wyniki przemysłu chińskiego mogą sygnalizować utrzymywanie się spowolnienia gospodarczego w drugim kwartale.

Uważa on, że utrata płynności finansowej na chińskim rynku międzybankowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni może znacznie obniżyć podaż kredytów, co dodatkowo pogarsza warunki finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw i ma niekorzystny wpływ na zatrudnienie. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Chinach dają 80 proc. wszystkich miejsc pracy.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze