
Czy potwierdzi się wiosenny optymizm menedżerów?
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu po raz drugi z rzędu wyraźnie wzrósł – wynika z raportu BIEC. Na wzrost wpłynęła m.in. poprawa ocen menadżerów dotyczących napływu nowych zamówień.
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu 2025 roku wyniósł 165,7 pkt., a więc wzrósł o ponad 1,3 punktu w stosunku do wartości z lutego br. – podało Biuro Inwestycji i Ekonomicznych Cykli w raporcie.
„Był to drugi z rzędu miesiąc wyraźnej poprawy wskaźnika. O ewentualnym utrwaleniu się tych pozytywnych zmian zadecydują najbliższe miesiące, kiedy to optymizm menadżerów przedsiębiorstw powinien znaleźć swe odzwierciedlenie w tzw. twardych danych, opartych o oficjalną ilościową statystykę. Na razie obserwujemy kontynuację pozytywnych zmian w oczekiwaniach menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych, choć skala tej poprawy jest znacznie mniejsza niż przed miesiącem” – napisała ekonomistka BIEC Maria Drozdowicz w raporcie.
Dodała, że spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się a pięć pozostało na poziomie zbliżonym do wartości z miesiąca ubiegłego. Dodała, że podobnie jak w lutym tego roku, największy wpływ na wzrost wskaźnika miała kontynuacja wzrostów na warszawskiej giełdzie.
Ożywienie w zamówieniach na eksport
„Utrzymują się pozytywne zmiany w ocenach menadżerów dotyczących napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Co prawda ogólny poziom zamówień nie uległ istotnej poprawie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jednak w kwestii zamówień, kierowanych na eksport zdecydowanie zwiększyła się grupa tych firm, gdzie zamówienia napływają szerszym niż przed miesiącem strumieniem” – napisała ekonomistka BIEC.
Dodała, że największą poprawę w napływie zamówień eksportowych odczuwają przedstawiciele branży chemicznej. Z kolei na pogorszenie tempa napływu zamówień wskazują producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych, co – wg ekonomistki - zgodne jest z danymi na temat dynamiki sprzedaży detalicznej.
„O względnej poprawie można mówić w przypadku producentów dóbr inwestycyjnych i pośrednich, co może świadczyć o nadchodzącym ożywieniu w inwestycjach sektora prywatnego. Potwierdzają to dane ankietowe, gdzie przedstawiciele firm pytani są bezpośrednio o zmiany w nakładach inwestycyjnych w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przewaga firm planujących w tym roku większe niż przed rokiem nakłady inwestycyjne nad firmami, w których nakłady te będą mniejsze wynosi blisko 12 punktów procentowych, w badaniu sprzed roku przewaga ta wynosiła 10 p. proc., zaś w listopadzie ub. roku z 10-cio punktową przewagą dominowały firmy ograniczające te nakłady” – stwierdziła Maria Drozdowicz.
Ocena kondycji finansowej firm bez zmian
Napisała także, że oceny na temat kondycji finansowej firm utrzymały się na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. Dodała, że zwiększył się odsetek menadżerów wskazujących na rosnące koszty zatrudnienia jako istotną barierę ograniczającą prowadzenie działalności gospodarczej.
„Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych na barierę wysokich kosztów pracy wskazuje obecnie ponad 60 proc. ankietowanych menadżerów. Pomimo, że dotychczasowa poprawa ogólnej sytuacji finansowej firm ma charakter kosmetyczny, to jednak pozytywne zmiany stopniowo następują. Świadczy o tym mniejszy niż przed rokiem odsetek firm borykających się z zaległościami płatniczymi od swych kontrahentów. Przed rokiem przewaga firm odczuwających nasilenie zjawiska zalegania z płatnościami za sprzedane towary sięgała blisko 11 p. proc, a obecnie spadła do 7,5 p. proc.” – stwierdziła Drozdowicz.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Branża płytek ceramicznych nad przepaścią!
Sensacja w Gdańsku: Złota Kamieniczka na sprzedaż!
Tusku, pobudka! Nawet 50 mld zł strat rocznie w VAT
»»Coraz więcej ludzi bez pracy! Rządzi Tusk i gospodarka znów dostaje zadyszki – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24