Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Dla Polaków emerytura to ubóstwo i brak bezpieczeństwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2013, 08:10

    Aktualizacja: 10 lipca 2013, 08:12

  • Powiększ tekst

Polacy są jednymi z najbardziej pesymistycznie nastawionych do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów – wynika z badania przeprowadzonego przez AEGON.

- Większość ankietowanych wciąż ma negatywne skojarzenia z emeryturą - mówi Marcin Hadyś z zarządu Aegon PTE. – Niemal połowa kojarzy słowo „emerytura” ze złym stanem zdrowia a jedna trzecia utożsamia je z ubóstwem i brakiem bezpieczeństwa. - Jednocześnie badanie pokazuje, że tylko 1/4 Polaków regularnie odkłada pieniądze z myślą o emeryturze - dodaje.

Pesymistyczne nastroje potwierdzają wyniki raportu – Indeks Przygotowania Emerytalnego (Aegon Retirement Reality Index - ARRI) - który pokazuje spadek Polski z ubiegłorocznej pozycji 4,96 na 4,63 – w 10-punktowej skali.

- Polacy nie mają złudzeń, że przejście na emeryturę oznaczać będzie zmianę dotychczasowego poziomu życia na gorszy - mówi Marcin Hadyś. - Absolutną pewność, że życie emeryta nie będzie różniło się finansowo od życia na etacie ma tylko 1% ankietowanych. Tym bardziej dziwi fakt, że tylko co dwunasty Polak ma spisany plan oszczędzania dodatkowych pieniędzy do wykorzystania po zakończeniu pracy zawodowej. Aż 61% nie ma żadnego planu - podkreśla.

Ponad dwie trzecie badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że to rząd powinien zapewnić przeważającą część emerytury. Jednocześnie taki sam procent popiera wielofilarowy model emerytury uznając, że powinna ona pochodzić z różnych źródeł w celu równego rozłożenia ryzyka.

Badanie AEGON pokazuje również, że praca w późniejszym okresie życia postrzegana jest coraz częściej jako wartość pozytywna, choć niemal 2/3 Polaków sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego.

- Badanie Aegon pokazuje, że w 12 badanych krajach wzrasta świadomość konieczności wydłużenia pracy zawodowej. Badani w ankiecie emeryci wśród powodów późniejszego przejścia na emeryturę najczęściej wymieniali satysfakcję z pracy zawodowej i chęć dłuższego pozostania aktywnym. Aby cieszyć się aktywnością również na emeryturze niezbędne są dodatkowe oszczędności -  mówi Marcin Hadyś.

Aegon po raz drugi przygotował analizę gotowości emerytalnej społeczeństw w krajach w których jest obecny. W raporcie przebadano 12 tysięcy osób z dwunastu krajów: Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Węgier, Japonii, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Mimo, że większość z tych krajów zaliczana jest do państw zamożnych, widoczny jest niepokój o przyszłość. Tylko 12% respondentów uważa, że będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy na emeryturze. W Polsce w badaniu wzięło udział 1000 osób (900 zatrudnionych i 100 emerytów).

Jas

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.