Emerytura? Dla czterdziestolatka to ponury temat
Przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS ma w swojej historii zawodowej 87 proc. czterdziestolatków, wynika z badania na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Połowa badanych uważa, że świadczenie emerytalne z ZUS powinno pokryć min. 80 proc. wydatków, 29 proc., że świadczenie powinno pokrywać wszystkie koszty życia emeryta, zaś 27 proc. badanych uważa, że ich oczekiwania dotyczące wysokości świadczeń z ZUS mają szansę zostać spełnione.
Według raportu „Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41-50 lat - edycja 2024„, który na zlecenie IGTE przeprowadziła dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, 29 proc. czterdziestolatków zakłada, że świadczenie emerytalne z ZUS nie pozwoli im nawet na pokrycie podstawowych potrzeb, 56 proc. spodziewa się, że za świadczenie z ZUS zdoła zrealizować swoje podstawowe potrzeby, ale nic ponadto. Szacunki Komisji Europejskiej, na które powołuje się raport, wskazują, że stopa zastąpienia w 2040 r. wyniesie 32,2 proc., a w 2050 27,4 proc., zaś czterdziestolatkowie szacują tę stopę swych przyszłych świadczeń przeciętnie na 72 proc..
Emerytura? To temat niepokoju, obaw i strachu
„Oczekiwania większości czterdziestolatków związane z doświadczeniem w przyszłości nie najlepszej sytuacji finansowej na emeryturze, przekładają się na emocje, które ta grupa Polaków odczuwa, myśląc o swojej przyszłej sytuacji finansowej w tym okresie. Trzy najczęściej wskazywane emocje to niepokój, obawa i strach, przy czym dwie pierwsze dotyczą około połowy czterdziestolatków, zaś strach co czwartej osoby w tej grupie” - powiedziała autorka badania, cytowana w komunikacie.
Ok. 70 proc. czterdziestolatków przynajmniej od czasu do czasu zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze, w tym także jaka będzie ich sytuacja finansowa w tym okresie, i rozmyśla o tym, jak zabezpieczyć swoją finansową przyszłość na emeryturze. W tym co piąty czterdziestolatek rozmyśla na te tematy co najmniej raz w miesiącu. 80 proc. z nich planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.
87 proc. czterdziestolatków ma przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych
Z raportu wynika też, że wśród badanych czterdziestolatków 65 proc. miało doświadczenie pracy na umowę zlecenie lub o dzieło, a 35 proc. - doświadczenie pracy bez jakiejkolwiek umowy, równolegle nie pracując na umowę o pracę. Jeśli uwzględnić te dwie grupy łącznie, to 87 proc. dzisiejszych czterdziestolatków ma w swojej historii zawodowej przerwę lub przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS. Jednocześnie 22 proc. badanych miało doświadczenie pracy w ramach samozatrudnienia bez równoczesnej pracy na etacie.
Czterdziestolatkowie zakładają, że będą pracować na emeryturze
Doświadczenia pracy poza etatem dzisiejszych czterdziestolatków są różne i sięgają 35 lat. Przeciętnie osoby, które mają doświadczenie pracy bez jakiejkolwiek umowy, pracowały w ten sposób 2,5 roku. 49 proc. osób z tej grupy przepracowało bez umowy ponad rok, 9 proc. osób ponad 10 lat, a około 5 proc. przepracowało w ten sposób całe swoje dorosłe życie, podano.
Raport wskazuje, że praca na umowę zlecenie lub o dzieło obejmowała u doświadczających jej czterdziestolatków przeciętnie około czterech lat. 57 proc. osób w tej grupie pracowało wyłącznie na tych formach umów przez więcej niż rok, w tym 17 proc. ponad 10 lat, a 10 proc. pracowało w ten sposób przez niemal całe swoje dorosłe życie. Praca w formie samozatrudnienia trwała zwykle dłużej, przeciętnie obejmując okres 7,5 roku. 83 proc. osób w tej grupie pracowało w ramach samozatrudnienia dłużej niż rok, w tym 30 proc. więcej niż 10 lat, a 9 proc. niemal cały czas od ukończenia 18 lat.
„Mimo że nawet 87 proc. czterdziestolatków ma przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS, to wyraźnie mniej, bo 60 proc. zauważa, że może mieć to wpływ na wysokość ich przyszłego świadczenia emerytalnego. Gros czterdziestolatków zakłada, że po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostanie aktywna zawodowo. Tylko 20 proc. dzisiejszych czterdziestolatków nie planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, przy czym niemal 60 proc. planuje przejść na świadczenie emerytalne z ZUS i dodatkowo ‘dorabiać’ do emerytury. Co więcej, ponad 40 proc. czterdziestolatków jest gotowe pracować na emeryturze ponad dziesięć lat, a 33 proc. w zasadzie dowolnie długo, jeśli tylko zdrowie im na to pozwoli” - czytamy dalej w materiale.
Według raportu, 60 proc. badanych uważa, że świadczenie emerytalne z ZUS powinno być wypłacane każdej osobie po osiągnięciu określonego wieku (dziś 60 i 65 lat), niezależnie od tego, czy ma ona możliwość dalszej pracy, czy też nie. 19 proc. badanych uważa, że emerytura powinna być wypłacana tylko tym, którzy nie są w stanie dalej pracować i utrzymać się z wykonywanej pracy. Pozostali nie mają zdania w tym temacie.
„Nie wszyscy czterdziestolatkowie mają świadomość, jakie są szacunki dotyczące tego, o ile zwiększa się wysokość świadczenia emerytalnego z każdym dodatkowym przepracowanym rokiem. Konfrontacja badanych z tym, że dodatkowy rok pracy może przełożyć się na wzrost emerytury o 7-10 proc., spowodowała spadek liczby osób chcących przejść na emeryturę o 38 pkt proc., gdy tylko będzie im wolno, a o 12 proc. spadek liczby osób, które nie planowały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego” - podsumowano.
Badanie zrealizowano w dniach 30.08.2024 - 06.09.2024 r., w metodologii CAWI na próbie 1014 dorosłych Polaków w wieku 41-50 lat (średnia 46 lat), próba reprezentatywna ogólnopolska, 42,3 proc. próby stanowiły kobiety, 57,5 proc. mężczyźni oraz 0,2 proc. osoby nieidentyfikujące się z żadną płcią.
ISBnews, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Niemcy przejmują polskie firmy. Prof. Chojna- Duch: „Wiele się o tym mówi”
Płażyński pyta rząd o wielki kontrakt dla stoczni
Analiza. Co łączy chińskie samochody elektryczne i polskie rolnictwo?
»»Na Filipinach afera wizowa rządu Tuska – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24