PZU zadba o bezpieczeństwo dzieci
PZU rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną Odblaski-dziecko bezpieczne na drodze, której celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na drogach. Po raz pierwszy w tym roku specjalne,migające odblaski, otrzymają wszyscy uczniowie klas I-III, w całej Polsce.
Jak podkreślił Paweł Surówka, prezes PZU nowa strategia spółki zakłada realną zmianę i poprawę bezpieczeństwa Polaków.
Chcemy to zrealizować poprzez różne akcje społeczne, jak właśnie ta: Odblaski-dziecko bezpieczne na drodze, Bezpieczne wakacje czy PZU GO – twierdzi Surówka.
I dodaje, naszym celem strategicznym są kampanie edukacyjne, które mają m.in. zmniejszyć ilość poszkodowanych na polskich drogach.
Bardzo ważna jest też edukacja dzieci od najmłodszych lat, na temat tego jak poruszać się bezpiecznie po drogach. W tym celu nie tylko przekazujemy odblaski, ale również materiały edukacyjne dla nauczycieli. Naszą akcję informacyjną kierujemy nie tylko do najmłodszych, lecz także do rodziców i nauczycieli – podkreślił prezes Surówka
O tym jak wiele jeszcze jest do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa świadczą statystyki. W 2017 roku w Polsce ucierpiało w wypadkach 911 dzieci poruszających się po drogach.
Jak twierdzi Anna Zalewska szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), rząd również pracuje nad zmianami legislacyjnymi tak, by poprzez edukację wyrabiać już od najmłodszych lat ważne odruchy w kwestii bezpieczeństwa.
Zmieniliśmy podstawę programową, tak by w klasach I-III, na lekcjach akcentować kwestie bezpieczeństwa nie tylko na drogach, ale również właściwego zachowania w razie pożaru, zadymienia pomieszczenia czy narkotyków i dopalaczy. Bardzo ważna jest również współpraca szkół z policją i strażą pożarną. Funkcjonariusze w szkołach edukują jak zachowywać się właściwie w razie zagrożenia. To jest niezwykle istotne – powiedziała Zalewska z MEN.
Potwierdza to Radosław Kobryś Inspektor z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, który podkreślał, że jednak w kwestii bezpieczeństwa na drogach jest jeszcze wiele do zrobienia, chociaż sytuacja polepsza się z roku na rok.
Wypadki z udziałem pieszych to 1/8 spośród wszystkich ofiar, a tych zginęło 900 w ub.r. Jeśli nie wyedukujemy dzieci droga dla nich może być niebezpieczna – dodał Kobryś z Komendy Głównej Policji.
Jednocześnie PZU przypomina, że przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów w sekundę i może nie mieć możliwości reakcji w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię.
Element odblaskowy pozwala dostrzec uczestnika ruchu z odległości 130-150 metrów, co daje niezbędne sekundy na reakcję. To może pieszemu, rowerzyście uratować życie.