Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rybiński: Edukacja może ocalić Europę skazaną na pokolenie bezrobotnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2013, 14:47

  • 4
  • Powiększ tekst

Edukacja może uratować Europę - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

Rybiński zastanawia się, jak zapobiec katastrofie i kryzysowi, który dotknął Europę. Chodzi głównie o masowe bezrobocie wśród młodych osób, które w niektórych krajach UE sięga nawet 50 procent.

Przede wszystkim należy odejść od celu, jaki realizuje szkolnictwo średnie i wyższe obecnie, czyli od takiego przygotowania młodego człowieka, żeby mógł dostać dobrą pracę, być pracobiorcą. Nadrzędnym celem edukacji powinno być takie ukształtowanie młodego człowieka, żeby sam mógł stworzyć swoje miejsce pracy, czyli żeby został przedsiębiorcą - przekonuje ekonomista.

I podaje dane, które świadczą o bardzo trudnej sytuacji małych przedsiębiorstw w Europie. Prof. Rybiński postuluje więc konkretne działania państwa w tej sprawie:

Proponuję interwencję publiczną w sektorze edukacji, która przy zaangażowaniu bardzo małych jak na Unię środków finansowych może tchnąć w Europę nowego ducha przedsiębiorczości. Ta interwencja to program EDUNES (od tWORZĘ własne miejsce pracy) - ocenia.

Taki program - zdaniem Rybińskiego - mógłby być oparty o cztery filary działalności: stworzenie odpowiedniego rankingu przyjaznych przedsiębiorcom uczelni, specjalne granty dla placówek, które promują młodych biznesmenów, ścisłe powiązanie uniwersytetów z konkretnymi przedsiębiorstwami, a także wsparcie finansowe dla młodych, którzy chcą otworzyć własny biznes.

Nie sposób nie zapytać o koszty całej operacji.

Szacuję, że łączny koszt programu EDUNES, po uwzględnieniu przeżywalności tych firm, wyniósłby 2,3 miliarda euro dla sześciu największych krajów Unii. W skali całej Unii koszt byłby większy, ale to i tak niewiele w porównaniu z wielkością przyszłej perspektywy finansowej, która wynosi około 1 biliona euro - analizuje ekonomista.

I puentuje:

To prawdopodobnie jedyna droga, aby stracone pokolenie stało się pokoleniem nowych europejskich przedsiębiorców.

Szczegóły ciekawego pomysłu Rybińskiego na łamach "Rzeczpospolitej".

svl, "Rz"

Powiązane tematy

Komentarze