Czy to chińska zemsta za Huawei?
W Chinach zatrzymano byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga - potwierdził we wtorek think tank, w którym mężczyzna obecnie pracuje. Pekin groził niedawno Ottawie „poważnymi konsekwencjami” w związku z aresztowaniem dyrektor finansowej firmy Huawei.
Organizacja pozarządowa International Crisis Group, w której Kovrig pełni funkcję eksperta ds. Azji Północno-Wschodniej, napisała na swojej stronie internetowej, że zapoznała się z doniesieniami o jego zatrzymaniu w Chinach. Wcześniej we wtorek informowała o tym agencja Reutera, powołując się na dwa anonimowe źródła.
Robimy, co w naszej mocy, by uzyskać dodatkowe informacje o miejscu pobytu Michaela oraz aby został on szybko i bezpieczne zwolniony - napisano w komunikacie na stronie think tanku, którego główna siedziba mieści się w Brukseli.
Czytaj także:Kanada boi sie odwetu Chin
Nie wiadomo, z jakiego powodu zatrzymano Kovriga, ani czy jego sprawa ma związek z niedawnym aresztowaniem w Kanadzie wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou.
Czytaj także :Chiny grożą poważnymi konsekwencjami Kanadzie
Meng została aresztowana 1 grudnia lotnisku w Vancouver na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków jej firmy z przedsiębiorstwem Skycom, które próbowało sprzedać sprzęt Iranowi wbrew nałożonym na ten kraj sankcjom amerykańskim.
W sobotę chińskie MSZ złożyło protest w tej sprawie na ręce kanadyjskiego ambasadora w Pekinie. Chińskie władze zażądały natychmiastowego uwolnienia Meng i zagroziły, że w przeciwnym wypadku „konsekwencje będą poważne, a Kanada poniesie pełną odpowiedzialność”.
Według informacji z profilu Kovriga w sieci Linkedin pracował on jako dyplomata w latach 2003-2016. Od września 2014 roku do sierpnia 2016 roku był wicekonsulem w Pekinie.
International Crisis Group przedstawia się na swojej stronie internetowej jako niezależna organizacja pracująca na rzecz zapobiegania wojnom i kształtowania polityki, która uczyni świat bardziej pokojowym. Kovrig zajmuje się m.in. kwestiami Chin, Morza Południowochińskiego i bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej.
Według strony think tanku Kovrig opublikował niedawno w amerykańskim dzienniku „Miami Herald” artykuł, w którym ocenił, że „stan relacji amerykańsko-chińskich jest obecnie najgorszy od czasu prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie z 1989 roku”.
Najnowszy wpis na koncie Kovriga na Twitterze został opublikowany w niedzielę. Agencji Reutera nie udało się do Kanadyjczyka dodzwonić, a chińskie MSZ i ministerstwo bezpieczeństwa publicznego nie odpowiedziały na przesłane faksem prośby o komentarz.
PAP SzSz