Minister skarbu łamie prawo ustalając zasady konkursów do rad nadzorczyh. RPO skarży do TK
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dot. konkursów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz innych podmiotów nadzorowanych przez ministra skarbu.
Zdaniem rzecznik, minister skarbu nie powinien określać zasad konkursów do rad nadzorczych w zarządzeniu, a to, które wydał - nr 45 z 6 grudnia 2007 r. - nie ma podstaw prawnych.
We wniosku do TK Lipowicz przypomniała, że zgodnie z konstytucją, zarządzenia są aktami prawa wewnętrznego, a więc są adresowane do podmiotów podległych organowi, który wydał zarządzenie. Nie mogą być kierowane do podmiotów zewnętrznych - w tym wypadku do kandydatów startujących w konkursie na członków rad nadzorczych.
"Kandydat na członka rady nadzorczej nie jest organizacyjnie podporządkowany ministrowi skarbu państwa" - napisała rzecznik we wniosku z 24 lipca tego roku do TK. Zwróciła uwagę na to, że z ministerialnego zarządzenia można wywieść wniosek przeciwny - że dotyczy ono przede wszystkim kandydatów niebędących pracownikami Ministerstwa Skarbu Państwa.
Lipowicz przypomniała, że do obywateli mogą być skierowane tylko źródła prawa powszechnie obowiązującego, czyli: konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe i rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego (np. uchwały rady gminy - PAP).
Ponadto, rzecznik przypomniała, że zarządzenia mogą być wydawane tylko na podstawie ustawy, tymczasem - jak wynika z jej ustaleń - zarządzenie ministra zostało wydane bez podstawy prawnej. RPO podkreśliła, że żaden z przepisów ustawowych nie daje podstawy do wydania zarządzenia przez ministra skarbu w zakresie zasad i trybu doboru kandydatów do składu rad nadzorczych.
Na poparcie swojej argumentacji rzecznik przywołała we wniosku liczne wyroki TK oraz opinie ekspertów prawa.
Rzecznik zwróciła też uwagę na to, że inaczej zostały uregulowane zasady doboru członków zarządów spółek Skarbu Państwa. Tryb ich wyboru wynika z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, na podstawie której następnie Rada Ministrów wydała przepisy wykonawcze - rozporządzenia.
Nie wiadomo, kiedy Trybunał rozpatrzy wniosek RPO. Na razie ma letnią przerwę w orzekaniu.
(PAP)