Sprostowanie nie wystarczyło. KPRM domaga się wyjaśnień
Sprostowanie przesłane przez ambasador Izraela Annę Azari zostało przyjęte przez Kancelarię Premiera, ale chcemy wyjaśnić dalsze szczegóły wypowiedzi premiera Izraela cytowanej przez „Jerusalem Post” - powiedział PAP dyrektor departamentu spraw zagranicznych w KPRM Marek Korowajczyk.
„Jerusalem Post” podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.
Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali - podkreśliła Azari, zwracając się do dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM Marka Korowajczyka.
W rozmowie Korowajczyk poinformował, że ambasador Izraela w Polsce przekazała pierwsze informacje w tej sprawie w czwartek ok. 23.30 do KPRM.
Czytaj także:Ambasador Izraela pilnie wezwana do MSZ
Ambasador Anna Azari podała ok. 23.30 informację o tym, że premier Netanjahu prosił o przekazanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że nie powiedział tych słów, które przypisało mu Jerusalem Post - powiedział Korowajczyk.
Godzinę później ambasador Azari przesłała również mailem dłuższe oświadczenie mówiące, że jest właśnie z premierem Netanjahu na lotnisku. Premier Netanjahu poprosił o przekazanie osobistej wiadomości do premiera Morawieckiego, w której przypomina swoje stanowisko dotyczące wspólnej deklaracji z ubiegłego roku i że on absolutnie nie powiedział tego o narodzie polskim, że jego wypowiedź została wypaczona, była nieprawdziwa” - dodał dyrektor departamentu spraw zagranicznych w KPRM.
Korowajczyk był pytany przez PAP również o wezwanie ambasador Izraela do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz czy będą prowadzone dalsze rozmowy w sprawie wypowiedzi cytowanej przez „Jerusalem Post” między KPRM a ambasadą Izraela.
To sprostowanie zostało przyjęte przez Kancelarię Premiera, ale chcemy wyjaśnić dalsze szczegóły tej wypowiedzi. Myślę, że jeszcze chwilę będziemy o tym rozmawiali z ambasadą Izraela. To jeszcze chwilę potrwa - podkreślił dyrektor departamentu spraw zagranicznych w KPRM.
Jak poinformowała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara, ambasador Izraela Anna Azari została wezwana do MSZ. Resort chce uzyskać wyjaśnienia w związku z artykułem „Jerusalem Post”.
Premier Izraela przebywał z wizytą w Polsce w związku z konferencją dotyczącą Bliskiego Wschodu. W ramach wizyty Netanjahu uczestniczył w spotkaniu z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Izraelski dziennik „Haaretz” poprosił premiera o odniesienie się do sytuacji, iż w Polsce można nadal wnosić pozwy cywilne przeciwko ludziom, którzy oskarżają naród polski o udział w zbrodniach wojennych i to mimo faktu, iż Polska ostatecznie wycofała się z kontrowersyjnego zapisu w ustawie o IPN.
Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za takie oświadczenie - miał powiedzieć Netanjahu.
Do słów premiera odniósł się też inny dziennik izraelski, „Jerusalem Post”, który napisał, że Netanjahu wyraźnie stwierdził, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu. W swojej informacji dziennik nie przytacza słów premiera, stwierdza jedynie, że premier użył takiego zwrotu podczas spotkania w Warszawie. Nie przytacza również pytania Haaretza, na które Netanjahu odpowiedział.
Polskie media w większości odniosły się do informacji „Jerusalem Post”.
Ustawa o IPN została uchwalona w marcu 2018 roku i wywołała zgrzyt dyplomatyczny między innymi ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Kryzys dotyczył zapisu, który penalizował przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie hitlerowskie. W czerwcu 2018 roku Polska wycofała zapis, a premier Mateusz Morawiecki i premier Izraela we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że Izrael nie zgadza się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów.
SzSz (PAP)