Potrzebna strategia makroregionalna dla Karpat
Krajom położonym w Karpatach potrzebna jest unijna strategia makroregionalna - powiedział w niedzielę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w Krasiczynie (Podkarpackie).
W Krasiczynie trwa drugi dzień międzynarodowa konferencja „Europa Karpat”.
Chcemy, aby Karpaty były objęte strategią makroregionalną. Strategia makroregionalna jest najbardziej zaawansowanym elementem polityki regionalnej Unii Europejskiej - mówił Kwieciński.
Dodał, że „chodzi o to, żeby nasze działania miały platformę UE”. Dodał, że są cztery strategie makroregionalne - bałtycka, dunajska, jońska i alpejska. Pierwsza z nich, bałtycka, powstała w 2009 r. - przypomniał minister.
Zaznaczył, że m.in. Polska idee Strategii Karpackiej promuje od 2011 roku.
Widzę, że Komisja Europejska generalnie od samego początku była niechętna jej wdrażaniu. Stara się nas jakby podzielić. Przekonuje Polaków, że mamy już strategię bałtycką, a z kolei Rumunię przekonuje, że mają strategię dunajską, więc po co strategia karpacka - mówił.
W ocenie Kwiecińskiego „to nie jest rozwiązanie”.
My potrzebujemy współpracy w poprzek Karpat. Chodzi o to, aby Karpaty łączyły nas, jak to było parę wieków temu. W tym celu podejmujemy formalne, wspólne działania na poziomie UE. Musimy złożyć wniosek. Jesteśmy do tego przygotowani - podkreślił Kwieciński.
W spotkaniu w Krasiczynie biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia są także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch. W niedzielę gościem konferencji jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Jest to 22. edycja „Europy Karpat”. Przedsięwzięcie ma służyć współpracy krajów tego regionu Europy.
We wrześniu ub.r. podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisano deklarację współpracy w ramach tzw. Strategii Karpackiej. Deklaracja - jak mówił wówczas Kwieciński - rozpoczyna kolejny etap współpracy tzw. Regionu Karpackiego. Jej celem ma być m.in. podniesienie konkurencyjności tych obszarów i podniesienie standardów życia mieszkańców.
Strategia Karpacka pozwoli na ściślejszą współpracę państw regionu w różnych obszarach. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a zainteresowanymi państwami. Polska jest autorem projektu strategii.
Początkiem Strategii Karpackiej była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”, którą podpisały wtedy: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry i Ukraina.
Na podst. PAP