Stopa bezrobocia zgodna z prognozami rynku
6,1 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu – poinformował GUS, w styczniu rok temu wynosiła 6,8 proc. Jak podaje Urząd, liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 023,1 tys. osób.
Prognozy 11 ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 6,1 proc. do 6,2 proc., przy średniej na poziomie 6,13 proc. (wobec 5,8 proc. r/r miesiąc wcześniej).
Styczeń był drugim z rzędu miesiącem wzrostu stopy bezrobocia, ale na tym - prawdopodobnie - jej wzrost się zakończy. Najpóźniej w marcu, z przyczyn sezonowych, liczba bezrobotnych ponownie zacznie maleć i znajdzie się znowu poniżej 1,0 mln. Trzeba jednak podkreślić, że w porównaniu do lat poprzednich potencjał do spadku tak liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia, jest znacząco mniejszy. Opublikowana dziś stopa bezrobocia wg BAEL, znajdująca się na bardzo niskim poziomie, pokazuje że bezrobocie w Polsce znajduje się blisko tzw. bezrobocia naturalnego. A zatem osoby, które pozostają bezrobotnymi poniekąd z własnego wyboru, raczej trudno będzie aktywizować. Na koniec br. spodziewam się stopy bezrobocia rejestrowanego w okolicach 5,5-5,6 proc. - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Resort pracy informował wcześniej, że stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 6,2 proc. Czytaj także: Bezrobocie w styczniu wzrosło do 6,2 proc.
W końcu stycznia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1023,1 tys. bezrobotnych, tj. o 54,2 tys. (o 5,6 proc.) więcej niż przed miesiącem, ale o 110,6 tys. (o 9,8 proc.) mniej niż przed rokiem. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. i była o 0,3 p.proc. wyższa niż w grudniu ub. roku, ale o 0,7 p.proc. niższa niż rok wcześniej - podał Urząd.