Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Poniedziałkowa analiza giełdowa i walutowa Inwestycje.pl: W korekcyjnym rytmie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2012, 11:48

  • Powiększ tekst

Ubiegła sesja na rynkach walutowych przebiegła w korekcyjnym stylu, mimo, że na giełdowych parkietach panowały optymistyczne nastroje. Jedynym wyjątkiem pozostał parkiet w Warszawie, gdzie inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków.

Przez niemal całą sesję na głównych parach walutowych obserwowaliśmy korekcyjne manewry. Po części było to związane z chęcią realizacji zysków, dlatego wyprzedaż nie powinna trwać długo, tym bardziej, że zagranicą inwestorzy nawet nie myślą o ucieczce z rynku ryzykownych aktywów. Na rynku zauważalna jest tendencja, która mówi nam, że wciąż napływają nowe osoby chętne do nabycia akcji, czy euro. Taki trend powinien utrzymać się jeszcze w najbliższym czasie, ponieważ, póki, co nie widać żadnych przeszkód, które mogą zakłócić panującą zależność. Dodatkowo warto posłużyć się tutaj danymi makro, które są pozytywne. W piątek ujawniono, że indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w sierpniu do 73,6 pkt. z 72,3 pkt miesiąc wcześniej i miał najwyższą wartość od trzech miesięcy. Dane pozytywnie zaskoczyły, ponieważ rynek spodziewał się jego wzrostu jedynie do 72,3 pkt. Dodatkowo pozytywnie zaskoczył publikowany w piątek przez Conference Board indeks wskaźników wyprzedzających. W lipcu wzrósł on o 0,4 proc., czyli dwukrotnie mocniej niż prognozowano. W czerwcu indeks ten spadł natomiast po korekcie o 0,4 proc.

Ciekawostką jest jeszcze fakt, że wartość długich pozycji w dolarze jest najniższa od listopada 2011r. To wynika z opublikowanego w piątek 17 sierpnia cotygodniowego raportu Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Publikacja wykazała, że w tygodniu zakończonym 14 sierpnia 2012 roku wartość długich pozycji netto utrzymywanych w amerykańskim dolarze, jakie były w posiadaniu inwestorów spekulacyjnych (Non-Commercial), spadła czwarty kolejny tydzień do 8,92 mld USD z 11,7 mld USD tydzień wcześniej.

Z technicznego punktu widzenia w końcówce piątkowej sesji na rynku EUR/USD wystąpił silny impuls wzrostowy, tym samym trend wzrostowy nadal obowiązuje. Warto zauważyć, że wsparcie w rejonie 1,2255 zostało obronione, dlatego teoretycznie nowe maksima są realne. Najbliższym celem byków jest poziom 1,2375, następnie 1,2440.

Niemal identycznie przebiegają notowania pary GBP/USD. W tym przypadku, należy mieć na uwadze poziom 1,5650, ponieważ ten poziom stanowi obecnie wsparcie dla byków. Ostatnio obserwowaliśmy silne odbicie od tego poziomu, co podkreśla istotność tej linii obrony. W rezultacie, kolejne umocnienie funta jest możliwe. Celem strony popytowej jest opór 1,5750.

Tymczasem w piątek, złotówka traciła na wartości. Niemniej, uważam, że była to tylko jednorazowa korekta. W najbliższych godzinach handlu polski złoty powinien zyskiwać względem amerykańskiego dolara oraz euro. W przypadku pary USD/PLN, linia trendu wzrostowego została przełamana. W związku z tym, pałeczkę ponownie powinny przejąć niedźwiedzie, dlatego można spodziewać się dalszego umocnienia złotego. Pierwszym celem niedźwiedzi powinien być rejon 3,24.

Podobna zależność kształtuje się na rynku EUR/PLN. Przełamanie oporu na wysokości 4,10 okazało się zbyt ambitnym zadaniem dla byków. W rezultacie, oznaczać to może powrót do okolic ubiegłotygodniowego minimum 4,0250.

Powrót na poprzednie minima oczekuję na rynku USD/CHF, ponieważ wciąż obowiązuje trend spadkowy. Ubiegłotygodniowy wzrost notowań okazał się jedynie korektą, bowiem byki nie zdołały przełamać oporu – 0,98. Obecnie obserwujemy spadek kursu i taki trend powinien zostać zachowany w najbliższych godzinach handlu. Jeśli presja podaży będzie silna, to nawet możliwe jest zaliczenie 0,9650.

 

Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.