Prezes Pekao: cyfryzacja to nasz kierunek
Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Michał Krupiński powiedział w amerykańskiej telewizji Bloomberg TV, że jeśli banki chcą pozostać konkurencyjne, powinny poddać się cyfrowej transformacji. Według niego, cały europejski sektor bankowy przeżywa w tej chwili największą od ponad stu lat transformację. Banki muszą dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku i klientów – także poprzez fuzje i przejęcia.
Zdaniem Michała Krupińskiego, w Europie brakuje dużych fuzji, a europejskie banki nie wykorzystują potencjału M&A. Według Prezesa Banku Pekao, trzeba wydać miliardy dolarów i spróbować dopasować się nie tylko do innych banków, ale także do spółek wielkiej czwórki technologicznej (GAFA). Aby branża mogła się rozwijać i była konkurencyjna, powinniśmy dostrzegać w Europie więcej transakcji, również tych międzynarodowych. Jak podkreślił Michał Krupiński, Bank Pekao rozwija się dzięki konsekwentnie realizowanej strategii transformacji cyfrowej. Już teraz jest bardzo zaawansowany, jeżeli chodzi o bankowość mobilną. PeoPay został uznany w ubiegłym roku za najlepszą innowację na świecie. Od niedawna, jako pierwsza aplikacja w Polsce, umożliwia natomiast utworzenie konta za pomocą selfie.
Według Prezesa Banku Pekao, cały europejski sektor bankowy przeżywa w tej chwili największą od ponad 100 lat transformację. Michał Krupiński zaznaczył, że cyfryzacja to kierunek, w którym Bank Pekao chce podążać.
Dziennikarze Bloomberg TV zapytali również o przyczyny gorszej kondycji europejskich banków. Zdaniem Michała Krupińskiego, ujemne stopy procentowe w strefie euro nie powinny być traktowane jako wymówka i nie stanowią jedynej przyczyny takiej sytuacji. Problemem są również m.in. organy regulacyjne naciskające na banki, żeby pozbyły się NPLs (non-performing loans, czyli portfeli zagrożonych kredytów) czy bardzo wysokie podatki. Jak podkreślił Prezes Banku Pekao, banki powinny zdać sobie sprawę z tego, że konkurencja będzie rosnąć nie tylko w postaci innych banków, ale także gigantów technologicznych.
Rozmowa dotyczyła także potencjału rozwoju unii bankowej w Europie. Zdaniem Michała Krupińskiego, banki powinny skupić się na rozwoju cyfrowym. W jego ocenie, Europa potrzebuje silnych banków inwestycyjnych i pozostaje bardzo dużą bazą dla sektora, a europejskie firmy to jedne z najbardziej międzynarodowych firm na świecie. Według Krupińskiego, sektor bankowy powinien nadrabiać zaległości.
W przeciwnym razie istnieje ryzyko, widoczne już w Chinach, że duże firmy przejmują sektor płatności, z kolei europejskie banki stracą swoją konkurencyjność w Europie.