Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Miało być lepiej a jest gorzej - w budownictwie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 września 2013, 14:06

  • Powiększ tekst

Ograniczona liczba nowych inwestycji w budownictwie, w tym głównie finansowanych ze środków unijnych, wpływa na pogorszenie sytuacji w tym sektorze - oceniają eksperci z firmy ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. Inwestycje te powinny pojawić się w 2014 r.

"Spowolnienie gospodarcze, niechęć do nowych inwestycji oraz restrykcyjna polityka banków będą skutkować wyraźnym spowolnieniem w branży budowlanej. Pozytywnie będzie wpływało na nią budownictwo niemieszkalne, które okaże się najbardziej stabilnym segmentem rynku" - mówiła Beata Tomczak z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku na wtorkowej konferencji prasowej, poprzedzającej wrześniowe międzynarodowe targi budowlane w Warszawie. Jak wyjaśniła chodzi m.in. o hotele, obiekty turystyczne, budynki przemysłowe czy magazyny.

Ekspertka wskazała, że wraz z nową perspektywą budżetową UE na lata 2014-2020 powinny pojawić się nowe inwestycje w sektorze budowlanym. Tomczak zwróciła uwagę, że w pierwszym półroczu br. produkcja budowlano-montażowa była o 23 proc. niższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. "Z kwartału na kwartał sytuacja w branży budowlanej pogarsza się" - zaznaczyła.

Firma badawcza ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku prognozuje spadek produkcji budowlano-montażowej w 2013 roku o blisko 18 proc. wobec ubiegłego roku. Ma za to odpowiadać m.in. spadek inwestycji drogowych.

W pierwszej połowie br. zbankrutowało 106 firm budowlanych, czyli o dwie więcej, niż w tym samym okresie ub.r. Według Małgorzaty Skoniecznej z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku w tym roku nie należy spodziewać się "spektakularnej" poprawy sytuacji firm budowlanych. "Budownictwo pozostanie branżą bardzo dużego ryzyka, choć zakłada się, że w porównaniu z innymi branżami przyrost upadłości będzie niższy" - oceniła. Z prognoz jej firmy wynika, że w tym roku liczba mieszkań oddanych do użytku spadnie o 6,3 proc. wobec 2012 roku.

W opinii Skoniecznej w okresie spowolnienia gospodarczego, polscy producenci branży budowlanej powinni szukać nowych kontraktów na rynkach zagranicznych. Szansą na ich pozyskanie mają być zaplanowane w Warszawie w dniach 10-12 września międzynarodowe targi budowlane i wnętrzarskie: Warsaw Build 2013, Interiors&Design Warsaw 2013 oraz Windows&Doors Warsaw 2013.

(PAP)

dol/ mki/ mow/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych