Eksperci: Budownictwo rośnie, choć widać trend spadkowy
Budownictwo jeszcze rośnie, choć widać wyraźny trend spadkowy - wskazali w środowym komentarzu analitycy Banku Pocztowego, odnosząc się do danych GUS. Ich zdaniem w listopadzie, najpóźniej w grudniu tego roku sektor wejdzie w fazę recesji.
Jak poinformował w środę GUS, produkcja budowlano-montażowa w październiku rdr wzrosła o 3,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 proc.
Według analityków banku jest to ostatni taki wzrost. „W kolejnych miesiącach nieuniknione są spadki, na co wpływ mieć będzie z jednej strony wysoka baza odniesienia z okresu analogicznego poprzedniego roku (dotyczy to zwłaszcza pierwszego kwartału 2023 r. gdyż dynamiki w roku bieżącym odchodziły prawie do 30.0 proc. r/r), a z drugiej – zatrzymywanie nowych projektów inwestycyjnych” - napisali.
„Budownictwo jeszcze rośnie, choć widać bardzo duże wahania dynamik w ostatnich miesiącach i widać także wyraźny trend spadkowy. Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br., sektor wejdzie w fazę recesji” - wskazali analitycy Banku Pocztowego. Ich zdaniem główną przyczyną będzie gwałtowny spadek popytu na mieszkania w związku ze wzrostem stóp procentowych i mocno ograniczoną zdolnością kredytową gospodarstw domowych, a także utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości - ze względu na koszty energii, materiałów i pracy.
Dodali, że wpływ na recesję w branży będą miały także kończące się inwestycje finansowane ze środków unijnych. „Budownictwo będzie prawdopodobnie negatywnie kontrybuować do PKB już w czwartym kwartale br., co zobaczymy w ujemnej dynamice inwestycji, ale jego największego ujemnego wpływu należy spodziewać się w pierwszym kwartale 2023 r. (wówczas PKB w ujęciu rocznym zanotuje spadek) i najprawdopodobniej także jeszcze w drugim kwartale przyszłego roku” - zaznaczyli w komentarzu.
Powołując się na dane Urzędu zwrócili uwagę, że w październiku br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków (o 8,9 proc.) oraz w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1 proc.), natomiast w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej ukształtowała się na poziomie sprzed roku.
Analitycy podali, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym ukształtowała się rok do roku w październiku br. na poziomie niższym o 3,3 proc., a w przypadku robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 15,6 proc. - przed rokiem notowano odpowiednio wzrosty o 5,1 proc. i 2,5 proc.
Czytaj też: Dwucyfrowy skok ceny gazu! Kontrakty wystrzeliły
PAP/kp