Już czas, by firmy na poważnie dostrzegły seniorów
Ustawa całościowo podejmuje tematykę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i dla seniorów. Zakłada m.in. likwidowanie barier architektonicznych i cyfrowych w instytucjach publicznych, zapowiada też utworzenie Funduszu Dostępności.
Projekt ustawy nie miał w parlamencie przeciwników - tylko 2 posłów wstrzymało się od głosu. Ten wynik wyraźnie wskazuje, że problemy seniorów i osób niepełnosprawnych są zauważalne przez wszystkie polityczne strony.
W tym kontekście warto cały czas przypominać rządowy program Dostępność Plus.Wartość inwestycji, które mają przyczynić się do wdrożenia tego wieloletniego programu (zaprojektowany został na lata 2018-25) wynosi ok. 23 mld zł.
Za program odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pieniądze będą pochodziły z różnych źródeł, którymi są: fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).
Ten program to także szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy wykażą się dobrymi, innowacyjnymi rozwiązaniami dla tych grup społecznych.
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej zwraca uwagę, że często najlepsze innowacje to te, które w nowy sposób łączą stare zasoby.
W przypadku. gospodarki senioralnej, a ściślej opieki senioralnej są to chociażby rozwiązania, które łączą istniejące zasoby społeczne –np. angażują młodszych seniorów (55-65 lat), którzy przy wdrożeniu odpowiednich metod komunikacyjnych i przeszkoleniu mogą wspierać starszych od siebie seniorów i proponować im odpowiedni poziom usług opiekuńczych.
Innowacje nie muszą więc wcale oznaczać wykorzystywania na wielką skalę robotyki i urządzeń stosujących wręcz kosmiczne technologie – często chodzi po prostu o dobry pomysł i zauważenie tego, co w zasięgu ręki.
Roboty są bardzo medialnym tematem ale tak naprawdę nie są szeroko stosowane np. w opiece senioralnej nawet w tak zawansowanym technologicznie kraju, jakim jest Japonia. To nie znaczy, że takie rozwiązania w ogóle są niewykorzystywane – wyjaśnia Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Jest też jurorem w międzynarodowym konkursie SilverEco and Ageing Well International Awards, organizowanym przez francuskich ekspertów zajmujących się gospodarką senioralną. W tym roku finał tego konkursu odbywał się w Tokio.
Wśród zgłoszeń z 21 krajów z całego świata, znalazły się 4 z Polski.
Marzena Rudnicka zachęcała w programie Wywiad Gospodarczy w Telewizji wPolsce polskich przedsiębiorców, by zwrócili uwagę na cały rządowy program Dostępność Plus i konkursy, które ogłaszane są w jego ramach.
Przedsiębiorcy koniecznie powinni zainteresować się ogłaszanymi właśnie konkursami w ramach programu Dostępność Plus. To wielka szansa dla nich chociażby z tego powodu, że u nas seniorów jest więcej niż mieszkańców Belgii, Holandii, czy Szwecji. W tych krajach mieszka po kilka milionów osób, a w Polsce samych tylko seniorów jest więcej. I warto to sobie uświadomić – mówi Marzena Rudnicka.
W Polsce mamy obecnie 9 mln. 400 tysięcy osób po 60 roku życia, obowiązuje też ustawa, która mówi, ze osoba po ukończeniu 60 roku życia jest osobą starszą.
Minister Jerzy Kwieciński, szef resortu rozwoju komentując prace nad ustawą o dostępności przypomniał, że w Polsce te rozwiązania adresowane są nie tylko do osób niepełnosprawnych, które stanowią 12 proc. polskiego społeczeństwa, ale też do osób starszych, których jest już 16 procent.
Myślę, że nasz polski potencjał jest często bardziej zauważalny przez zagranicznych partnerów niż przez naszych rodzimych przedsiębiorców. Mam apel do polskich firm, by zaczęły myśleć o tym, że senior – klient 60 plus jest bardzo atrakcyjnym odbiorcą. I zrobienie kroku w jego stronę jest po prostu opłacalne – wskazuje Marzena Rudnicka.
W jej opinii program Dostępność Plus poza funduszami i programami, które nie tylko w ministerstwie rozwoju są ogłaszane, ale także w PARP i w NCBiR – jest absolutnie podstawowym narzędziem do działania.
Według analiz Komisji Europejskiej w 20160 roku – co trzeci Europejczyk będzie miał skończone 65 lat.