Jednak przyszłościowa? Kopalnia KGHM nagrodzona w Chile
Kopalnia Sierra Gorda, w której KGHM Polska Miedź ma 55 proc. udziałów, otrzymała nagrodę w kategorii dużych producentów przyznawaną przez Państwowy Związek Górnictwa w Chile - poinformowała w poniedziałek KGHM
Jak wskazano, nagrodę przyznano podczas uroczystej gali organizowanej przez Państwowy Związek Górnictwa w Chile (SONAMI). To instytucja związkowa, która grupuje i reprezentuje w Chile firmy o dużej, średniej i małej skali w sektorze wydobywczym, branży metalicznej i niemetalicznej.
Nagroda SONAMI koresponduje z efektami przeprowadzonych przez Zarząd KGHM Polska Miedź działań reorganizacyjnych, zarówno w obszarze samej produkcji jak i zarządzania, które poskutkowały systematycznym zwiększeniem wydobycia i przerobu rudy w chilijskiej kopalni - wskazano w poniedziałkowym komunikacie.
Sierra Gorda, jak przypomniano, odnotowała w I półroczu 2019 r. produkcję miedzi płatnej większą o 19 proc., w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r. Zwiększenie wydobycia w kopalni Sierra Gorda wpłynęło również na wzrost produkcji w I półroczu 2019 r. metali szlachetnych, w tym srebra - o 12 proc. oraz TPM (Total Precious Metals, suma metali szlachetnych: złota, platyny i palladu) o 55 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r. - dodano.
Według, cytowanego w komunikacie, wiceprezesa KGHM ds. aktywów zagranicznych Pawła Gruzy optymalizacja pracy zakładu przeróbczego Sierra Gorda umożliwia „stopniowe zwiększenie wolumenu przerobu rudy oraz usprawnienie efektywności procesu produkcji”. „Nasze prace są ukierunkowane na maksymalizację wartości istniejącej infrastruktury kopalni” - podsumował.
Jak zaznacza KGHM, dalszej poprawie parametrów przetwórczych Sierra Gorda ma służyć przygotowywany Zintegrowany Plan, który swoim obszarem obejmie nowy zakres prac, harmonogram oraz koszty dotyczące optymalizacji ciągu technologicznego i zwiększenia przerobu rudy siarczkowej.
Sierra Gorda to wspólne przedsięwzięcie, którego właścicielami są KGHM International (55 proc.) i spółki grupy Sumitomo (45 proc.).
PAP, mw