
Jeżeli zagraniczny organ podatkowy zapyta to polski odpowie. Nowe zasady pomocy podatkowej
Sejm uchwalił w piątek ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Przewiduje ona, że polski fiskus będzie współpracował ze służbami skarbowymi państw UE w sprawach o należności m.in. celne czy podatkowe.
Ustawa dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 304 posłów, jeden był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z ustawą Polska ma współpracować z innymi państwami UE przy wymianie informacji o zobowiązaniach, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju oraz związanych z nimi należności pieniężnych.
Nowa ustawa ma gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działań organów państwa członkowskiego w zakresie wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych. Katalog informacji, które mają podlegać wymianie, jest otwarty.
Ustawa przewiduje m.in. współpracę przy wymianie informacji takich jak: adres zamieszkania, siedziba podmiotu, posiadane rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, a także rodzaj prowadzonej działalności.
W ramach wzajemnej pomocy przewiduje się również powiadomienie, tj. doręczenie podmiotowi dokumentu odnoszącego się do należności pieniężnych ciążących na tym podmiocie.
(PAP)
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.