Informacje

Koszęcin: XIII Piknik Artystyczny "Święto Śląska" - 58. urodziny Zespołu Pieśni i Tańca Sląsk., fot. Przykuta/Wikipedia
Koszęcin: XIII Piknik Artystyczny "Święto Śląska" - 58. urodziny Zespołu Pieśni i Tańca Sląsk., fot. Przykuta/Wikipedia

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej domaga się działań ws. janosikowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 września 2013, 14:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Nie chcemy likwidować janosikowego, chcemy je zreformować – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie Rafał Szczepański z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Apelował do premiera Donalda Tuska o nowelizację ustawy.

Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Jak podkreślał w niedzielę Szczepański, to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza.

"Mazowsze i Warszawa to ponad 20 procent polskiego PKB, ogromna ilość miejsc pracy. Jeśli my zaczniemy podupadać, ucierpi na tym cały system finansów publicznych"

- oceniali organizatorzy niedzielnej konferencji nawiązując do tego, że Mazowsze, jako jeden z najbogatszych regionów Polski, po zapłaceniu janosikowego zaczęło podupadać finansowo.

Apelowali do premiera Donalda Tuska o działanie.

"Czas się liczy. Nie można przekładać tego tematu na później. Premier już w styczniu mówił, że trzeba szybko działać. Projekt nowelizacji janosikowego został złożony w Sejmie i czeka na uchwalenie"

- podkreślali.

Jak tłumaczył Szczepański, nowy projekt ustawy

"w pełni odpowiada potrzebom wszystkich samorządów w Polsce. Przede wszystkim nikogo nie krzywdzi: dokonuje takiej reformy, w której płatnicy janosikowego będą płacić mniej, a ci, którzy je otrzymują, będą je otrzymywać nadal. Oczywiście, jest to uwarunkowane tym, że część rekompensaty przejmie na siebie skarb państwa. To, co obecnie dzieje się na Mazowszu i w dużych miastach rujnuje te samorządy".

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej domaga się wprowadzenia progów ostrożnościowych. Powyżej pewnego pułapu nie będzie można ściągać janosikowego. Ponadto proponują wprowadzenie współczynników korygujących liczbę mieszkańców dużych miast, podkreślając, że np. w Warszawie mieszkańców jest znacznie więcej, niż płacących podatki.

"Wprowadzenie współczynników korygujących sprawi, że ta liczba mieszkańców zostanie urealniona i zostanie urealniona także wysokość janosikowego, płaconego przez duże miasta"

– tłumaczył Szczepański, podkreślając, że w aktualnej sytuacji może dojść do bankructwa Mazowsza.

"Premier wyszedł na pozycję środkowego napastnika, ma wystawioną przez nas piłkę i sytuacja jest prosta: panie premierze, proszę strzelić tę bramkę!"

- apelował.

Sejm, wbrew rekomendacji komisji finansów publicznych i stanowisku Ministerstwa Finansów, przyjął w piątek zgłoszoną przez PSL poprawkę, która zwiększa o 220 mln zł (do 320 mln zł) kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów. 220 mln zł potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego.

Premier powiedział, że warunkiem udzielenia pożyczki z budżetu województwu mazowieckiemu jest przedstawienie przez samorząd, w porozumieniu z resortem finansowym, programu naprawczego.

"Ustaliliśmy, że przyjmiemy taką poprawkę, która nie oznacza automatycznie udzielenia pożyczki Mazowszu, ale daje taką możliwość. Oczywiście warunkiem będzie - i będę tego oczekiwał zarówno od władz samorządowych województwa mazowieckiego, jak i Ministerstwa Finansów, żeby wspólnie przygotowali program naprawczy, bo on powinien być warunkiem ewentualnego udzielenia takiej pożyczki"

- poinformował Tusk.

(PAP), on

Powiązane tematy

Komentarze