Zatrudnianie cudzoziemców musi być prostsze niż obecnie
Firmy nie od dziś domagają się ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców, podkreślając, że polska gospodarka sobie bez nich nie poradzi. Niektóre organizacje pracodawców wspólnie z prawnikami przygotowały już szczegółowe rozwiązania.
Przykładem są Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), które proponują wprowadzenie zmian organizacyjnych i legislacyjnych na rzecz ułatwienia zatrudniania cudzoziemców. Ale nie tylko one - również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od dawna postulują zmiany.
Zwracają uwagę, że W latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie blisko 732 tys. wniosków o legalizację ich pobytu w Polsce. Przybywający coraz liczniej do Polski imigranci mogą być sposobem na częściowe rozwiązanie niedoborów na rynku pracy. Warto też pamiętać, że prawie 2 mln Polaków, według różnych szacunków, pracuje za granicą.
FPP i CALPE zgłaszają jednak szereg problemów związanych z obsługą cudzoziemców, m.in.: niewystarczające zasoby kadrowe Urzędów Wojewódzkich, obowiązek składania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy nawet przy zmianie stanowiska w ramach jednego kodu zawodu czy brak możliwości ‘śledzenia’ losów wniosku o wydanie zezwolenia na pracę - czytamy w komunikacie.
Pisaliśmy także: Nowy Sejm musi znaleźć czas na nowy Kodeks pracy
FPP i CALPE proponują m.in. następujące zmiany organizacyjne i legislacyjne:
-zwiększenie zasobów urzędów wojewódzkich dedykowanych do obsługi cudzoziemców,
-
utworzenie dostępu cudzoziemców do historii dotyczących ich oświadczeń o zatrudnieniu w systemie ePUAP,
-
automatyczną weryfikację wniosków o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi,
-
wprowadzenie zasady, że zmiana stanowiska (rodzaju) pracy na zbliżone (w ramach jednego kodu zawodu) nie wymaga zarejestrowania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
To tylko niektóre z proponowanych zmian, innym mogłoby być stworzenie systemu do „śledzenia” losów wniosku o wydanie zezwolenia na pracę (zezwolenia na pobyt i pracę – tzw. jednolitego zezwolenia), celem ustalenia, na jakim etapie jest sprawa (wniosek).
Wszystko zależy od tego na ile decydenci i politycy będą przekonani, co do tego, ze trzeba wprowadzać zmiany i promować zatrudniane cudzoziemców w polskiej gospodarce.
Czytaj także: NBP: Ukraińcy uciekną do Niemiec
(ISBnews)/oprac. gr.