Bank Światowy chce do 2020 r. zmniejszyć biedę o 9 proc.
Bank Światowy ustanowił przejściowy cel zmniejszenia ubóstwa na świecie, chce by liczba ludzi będących w nędzy zmniejszyła się do 9 proc. ludzkości do 2020 r. Z zaprezentowanego w czwartek raportu wynika, że w skrajnej biedzie na świecie żyje m.in. 400 mln dzieci.
"Ponad miliard ludzi dalej żyje w ekstremalnej biedzie (...). W krajach o niskich dochodach, połowa ubogich to dzieci" - mówił na konferencji prasowej, zorganizowanej w czasie jesiennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie szef Banku Światowego Jim Yong Kim.
Jak podkreślał, w ciągu ostatnich dekad postęp w redukcji ubóstwa był ogromny. Na przestrzeni 30 lat liczba ludzi żyjących w nędzy zmniejszyła się o 700 mln, podczas gdy populacja świata zwiększyła się o 2,5 mld. Największa skala redukcji skrajnej biedy miała miejsce w krajach takich, jak Indie i Chiny.
Jednak w 35 najbiedniejszych państwach świata w tym samym czasie liczba skrajnie ubogich zwiększyła się o 100 mln. "Tylko jedna czwarta z nich ma dostęp do czystej wody, jedna piąta do urządzeń sanitarnych" - wyliczał szef BŚ. Jak podkreślał, aby ci mieszkający głównie na wsi ludzie mogli wydźwignąć się ze swego położenia, potrzeba, by zwiększali swoje dochody o wiele szybciej niż reszta rozwijającego się świata.
Ekonomiści Banku Światowego obliczyli, że jeśli kraje rozwijające będą kontynuować silny wzrost gospodarczy przez kolejne siedem lat, wskaźnik skrajnego ubóstwa na świecie spadnie poniżej 10 proc. społeczeństwa. Jednocyfrowa liczba opisująca ten globalny problem zostałaby osiągnięta po raz pierwszy w historii.
9-procentowy poziom ubóstwa osiągnięty w 2020 r. nadal oznaczałby, że w skrajnej biedzie żyje 690 mln ludzi. Byłoby to jednak 510 mln mniej niż dekadę wcześniej.
Ogłoszonym na wiosnę tego roku długoterminowym celem Banku Światowego jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do 2030 roku. Za pozostających w nędzy uważa się ludzi, którzy muszą przeżyć 1,25 dol. lub mniej dziennie.
Oenzetowski Bank Światowy, w skład którego wchodzi m.in. Międzynarodowy Banku Odbudowy i Rozwoju zapewnia długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu dla najbardziej potrzebujących krajów. Jego fundusze pochodzą ze składek od ponad 180 państw członkowskich. Głównym celem BŚ jest walka z ubóstwem i finansowanie rozwoju takich dziedzin życia jak ochrona zdrowia, edukacja, ochrona środowiska czy też rozbudowa infrastruktury.
Z Waszyngtonu Krzysztof Strzępka (PAP)
---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
Zachęcamy do kuna najnowszego numeru miesięcznika"W Sieci Historii",który jest już dostępny w naszym sklepie wSklepiku.pl!