Rzecznik Finansowy analizuje rozwiązania ws. wakacji kredytowych
Rozważając wprowadzenie ustawowej regulacji wakacji kredytowych również w Polsce, warto dokładnie przeanalizować włoskie rozwiązanie w tej sprawie - wskazuje w poniedziałkowym komunikacie Rzecznik Finansowy.
Rozwiązanie włoskie jest o tyle ciekawe, że wykorzystuje rozwiązanie wprowadzone w czasie kryzysu w 2007 r. Powołano wówczas tzw. Fundusz Gaspariniego, którego zadaniem było wspieranie kredytobiorców. W marcu tego roku zdecydowano, że na tej podstawie zostanie utworzony fundusz solidarności i z niego będzie realizowane wsparcie w czasie epidemii - powiedział cytowany w komunikacie Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.
Jego zdaniem rozwiązanie to warto dokładnie przeanalizować, rozważając wprowadzenie ustawowej regulacji wakacji kredytowych również w Polsce.
W komunikacie wyjaśniono, że dekret-ustawa z 2 marca 2020 r. ustanowiła fundusz solidarności i przeznaczyła do tego celu już istniejący fundusz Gaspariniego, który pierwotnie powstał w roku 2007 i finansował wsparcie osób, które korzystały z prawa do wstrzymania płatności rat kredytu nie więcej niż dwukrotnie przez okres nieprzekraczający 18 miesięcy w czasie trwania umowy.
Dodano, że włoski fundusz solidarności pokrywał koszty bankowe i notarialne związane z odroczeniem spłaty rat, a kredytobiorca chcący skorzystać z przerwy musiał wykazać, w sposób ustalony rozporządzeniem ministerialnym, brak możliwości zadośćuczynieniu zobowiązaniu.
W okresie epidemii możliwość korzystania z funduszu solidarności została rozszerzona o kolejne kryteria podmiotowe i przedmiotowe. Jednym z głównych założeń koncepcji opracowanej przez Włochów, było objęcie ustawą pomocową tylko kredytów zaciągniętych na tzw. pierwsze domy lub mieszkania. Pomoc nie obejmuje kredytów na kolejne nieruchomości - czytamy w komunikacie Rzecznika Finansowego.
Kwintesencją tego rozwiązania - jak zaznaczono - jest to, że dłużnik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z przerwą w spłacie rat.
Istotne jest też to, że zawarte są w nim regulacje kompensacyjne dla banków. Fundusz pokrywa na wniosek zainteresowanego połowę kosztu odsetek na rzecz banku i instytucji finansowych. Czas trwania ochrony ustalono na 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy” - dodano.
Przegląd zagranicznych rozwiązań dotyczących „wakacji kredytowych” jest realizowany we współpracy z naukowcami zaangażowanymi w pracę Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym. „Korzystając z ich wiedzy i doświadczeń Rzecznik Finansowy przeanalizował zagraniczne rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych. Mogą one stanowić punkt odniesienia dla toczącego się procesu przygotowywania polskich rozwiązań w tym zakresie” - wskazano. W ubiegłym tygodniu zaprezentowano analizę dotyczącą rozwiązań wprowadzonych w Austrii.
Czytaj też: Mimo zawirowań w krajowej polityce rentowności długu pozostają stabilne
PAP/KG