Polska i Ukraina wspólnie w walce z oszustami podatkowymi
Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko zainicjowali wzmożoną współpracę dotyczącą zwalczania przestępczości podatkowej
Aby walka z oszustami podatkowymi była skuteczna, potrzebna jest współpraca nie tylko w obrębie krajów UE, ale również tych spoza. Polska, jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, chce wspierać Ukrainę w walce z nieuczciwością podatkową. Wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT – powiedział minister Tadeusz Kościński.
Luka VAT w Polsce ograniczona
Jeszcze w 2015 r. luka VAT w Polsce wynosiła 24 proc. potencjalnych wpływów, a już w 2019 r. spadła do ok. 12 proc. Kluczem do sukcesu okazały się wprowadzone nowe narzędzia uszczelniające. Split payment, pakiet paliwowy czy przewozowy, JPK VAT czy STIR – to tylko niektóre narzędzia, które istotnie przyczyniły się do spadku luki VAT w Polsce. Polski rząd wie jak skutecznie uszczelniać system podatkowy, dzięki czemu możemy być realnym wsparciem nie tylko dla członków UE, ale i dla państw spoza unijnych struktur.
Europejska solidarność podatkowa
Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.
Dzięki wymianie informacji na temat obrotu między krajami, również tych spoza UE, oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Ukrainie będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale również uczciwe płacący podatki przedsiębiorcy, którzy toczą nierówną walkę z oszustami podatkowymi - zaznaczył wiceminister Jan Sarnowski.
Dobre praktyki na granicach
W trakcie spotkania z ukraińskim odpowiednikiem Krajowej Administracji Skarbowej, omówiono rozwiązania, które przyczynią się do usprawnienia pracy na wszystkich wspólnych przejściach granicznych. Poruszono kwestie wzajemnego przepływu informacji o sytuacjach kryzysowych na przejściach granicznych.
Takie spotkania są niezwykle ważne w kontekście efektywnej komunikacji i wzajemnego zawiadamiania się o sytuacjach na przejściach granicznych – podkreśliła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
Dzisiejsze rozmowy to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy z Ukrainą. W czerwcu odbyła się pierwsza rozmowa z przedstawicielami centralnej administracji skarbowej Ukrainy. Oba kraje zapowiedziały kontynuację współpracy w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych.
Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju: Do firm trafiło już 105 mld zł
PAP/KG