Krakowski student – raczej pracuś niż obibok
Dziś obchodzony jest na świecie Dzień Studenta. Do niedawna studia kojarzyły się głównie z zabawą, obecnie studentom daleko do lekkoduchów. Ci z Krakowa wręcz palą się do pracy. Z badań przeprowadzonych przez Gemini Polska wynika, że połowa żaków w stolicy Małopolski pracuje, a co czwarty zamierza podjąć zatrudnienie.
Komu studenci kojarzą się głównie z całonocnymi imprezami i spaniem do południa, ten powinien zapoznać się z wynikami badań przeprowadzonych w Krakowie przez Gemini Polska, firmę doradztwa finansowego. Okazuje się, że wielu krakowskich studentów zarabia na własne utrzymanie lub robiło to w przeszłości.
– Nieco ponad połowa ankietowanych studentów zadeklarowała, że prowadzi działalność zarobkową – informuje Konrad Dziubek, dyrektor sprzedaży w Gemini Polska. – Co czwarty obecnie nie zarabia, ale już pracował w trakcie studiów. Podobny odsetek osób zamierza także łączyć pracę ze studiami w przyszłości
– dodaje Dziubek.
Dochody pracujących studentów pochodzą w większości z umów o dzieło i zlecenie. Swoje usługi w ramach takich umów świadczy ok. 60 % z nich. Dwa razy mniej studentów jest zatrudnionych na umowę o pracę, a kilka procent prowadzi własną działalność gospodarczą.
Studenckie zarobki w Krakowie na ogół nie są wysokie. Co trzeci pracujący student może liczyć co miesiąc na kwotę do tysiąca złotych. Zarobki kolejnych 18 % mieszczą się w przedziale od 1001 do 1500 zł. Prawie co dziesiąty pracujący student może się z kolei pochwalić zarobkami większymi niż 3 tys. złotych miesięcznie.
Firma Gemini Polska zbadała aktywność studentów na rynku pracy po raz pierwszy. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie metodą ankietową; kwestionariusze wypełniło 109 studentów, uczących się w krakowskich szkołach wyższych.
Tomasz Biegański
----------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------
Uwaga!
TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć poprzednie numery miesięcznika "W Sieci Historii"!