HRE Investments: Popyt na kredyty mieszkaniowe nie słabnie
Po załamaniu popytu na kredyty mieszkaniowe niemal nie ma już śladu. Według HRE Investments już trzeci miesiąc z rzędu dane o popycie na kredyty można uznać za całkiem niezłe
Wartość długów, o które wnioskujemy jest prawie taka sama jak przed rokiem - ocenia główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. Jak dodaje, kusząca jest cena, bowiem oprocentowanie kredytów jest o jedną trzecią niższe niż przed rokiem. Zaznacza on jednocześnie, że banki znacznie bardziej wybiórczo akceptują wnioski. Szczególnie mocno dotyka to osób, które chciałyby kupić swoją pierwszą w życiu nieruchomość.
Według Turka już trzeci miesiąc z rzędu dane o popycie na kredyty można uznać za całkiem niezłe – szczególnie w porównaniu do wyników z kwietnia czy maja, kiedy lockdown doprowadził do bardzo mocnego spadku popytu na nowe długi mieszkaniowe (nawet o ponad jedną czwartą względem wyników z 2019 roku).
Według HRE w trakcie wakacji 2020 roku o kredyt ubiegało się 71,4 tys. osób. To o 5 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku, ale statystyki w górę „ciągnie” średnia wnioskowana kwota, na którą opiewa wniosek. Ta w sierpniu wynosiła 290 tys. i była o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej.
„O kredyty ubiegają się dziś osoby chcące kupić droższe nieruchomości niż przed epidemią. Pamiętajmy, że w międzyczasie standardowy wkład własny wzrósł z 10 proc. do 20 proc. W efekcie dziś przeciętny kredytobiorca może kupować nieruchomość nawet o kilkanaście procent droższą niż przed epidemią. Z jednej strony może to być pokłosiem tego, że w dobie lockdownu Polacy zrozumieli, że potrzebują na co dzień trochę większej przestrzeni. Do tego dziś – po cięciach stóp procentowych – kredytobiorcy mogą korzystać z najtańszych kredytów w historii” - wskazuje analityk
Dodaje on, że wprawdzie oprocentowanie kredytu jest niższe, to banki stosują dziś dość wysokie marże – około 3 proc., a rok temu było to około 2,5 proc.
Zdaniem Turka najnowsze dane wskazują, że z rynku mieszkaniowego wypychani są nabywcy pierwszych – relatywnie tańszych nieruchomości. Też dzięki temu rośnie średnia wartość kredytu, o który Polacy wnioskują. Dzieje się tak dlatego, że banki stawiają znacznie większe wymagania potencjalnym kredytobiorcom. Chodzi o wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego. Do tego banki w mniejszym stopniu akceptują dochody z prowadzonej firmy lub z „umów śmieciowych”.
PAP/mt
Czytaj też: Kredyty mieszkaniowe najtańsze w historii, ale trudno dostępne
Czytaj też: Rządowe dopłaty do oprocentowania kredytów już dostępne