Fotowoltaika: KE rozważa, Polska już to robi
Ministerstwo Klimatu podpisało z organizacjami branży fotowoltaicznej list intencyjny, którego celem jest wypracowanie porozumienia sektorowego i zbudowanie łańcucha wartości polskiego przemysłu fotowoltaicznego.
Podpisywane są różne porozumienia sektorowe, ale - według mojej wiedzy - Komisja Europejska dopiero rozważa podpisanie porozumienia sektorowego z branżą fotowoltaiczną. To jest pierwsze porozumienie w krajach Unii Europejskiej pomiędzy rządem a branżą fotowoltaiczną – powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) moc zainstalowana fotowoltaiki na 1 września tego roku wzrosła o 168,7 proc. w porównaniu do roku ubiegłego i wyniosła 2 528,4 MW. W porównaniu do sierpnia moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła o 11,8 proc.
W Polsce mamy obecnie 260 tysięcy prosumentów, czyli jednocześnie i konsumentów, i producentów energii. Liczymy, że w 2030 r. będzie ich milion. Za 10 lat jedna na trzy MWh będzie pochodzić z zielonych źródeł - powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu.
Szef resortu klimatu podkreślił, że technologia fotowoltaiczna (PV) jest obecnie „wschodzącą gwiazdą”, a w 2040 roku będzie dominowała w produkcji energii.
Rosnąca popularność PV wiąże się z coraz większą liczbą prosumentów. Obecnie jest ich 260 tys. Resort klimatu szacuje, że za 10 lat będzie ich już jeden milion.
Niedawno Ministerstwo Klimaty skierowało do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Państwa (PEP) - dokument określający, jak będzie wyglądała polska energetyka w nadchodzących dekadach. Strategia zakłada, że w ciągu 20 lat polski system elektroenergetyczny będzie zeroemisyjny.
Sygnatariusze listu intencyjnego zobowiązali się do wspólnego opracowania harmonogramu prac nad porozumieniem, organizacji cyklicznych spotkań roboczych w celu uzgodnienia ostatecznych postanowień, współpracy w przygotowaniu raportu dotyczącego przemysłu fotowoltaicznego oraz dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji m.in. ogniw i modułów fotowoltaicznych, przy poszanowaniu prawnie chronionej tajemnicy przedsiębiorstw.
Sygnatariuszami są Konfederacja Lewiatan, Instytut Energetyki Odnawialnej, Instytut Jagielloński, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, Krajowa Izba Klastrów Energii, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki i Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. List jest inicjatywą otwartą, do której mogą dołączyć kolejne podmioty.
ISBnews/PSE/RO
CZYTAJ TEŻ: GUS: PKB w II kw. 2020 r. zmalał o 8,2%