Fotowoltaika? Tak, ale natrafia na bariery
Piotr Kisiel, wiceprezes ds. rozwoju rynku stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, wskazał, że branża fotowoltaiczna, choć ma potencjał, to jednak stale natrafia na bariery administracyjne - choćby w kwestii nowych przyłączy.
II Energetyczne Forum portalu wGospodarce.pl – z udziałem przedstawicieli branży, ekspertów i decydentów jest okazją do wymiany opinii na temat wyzwań czekających polską elektroenergetykę w kontekście unijnych celów redukcji emisji a także związanych z nimi planowanych projektów inwestycyjnych.
W trakcie forum, Piotr Kisiel wskazał na największe problemy z jakimi mierzyć musi się branża fotowoltaiczna. Jak wskazał prezes:
Widzimy ogromne wyzwania dla projektów fotowoltaicznych dlatego jeśli rząd nie wdroży szybko rozwiązań korzystnych dla branży będziemy mieli spore problemy.
A co z sytuacją Europy Zachodniej? Wszak tam fotowoltaika jest w ogromnym kryzysie!
Jak zauważył Kisiel:
Dziś jesteśmy w sytuacji w której modułów fotowoltaicznych nie ma i musimy czekać dopiero na ich produkcję - problem z nadpodażą występował w Europie, ale w ubiegłym roku.
A skąd te problemy?
„Covid, wojna rosyjsko-ukraińska - to czynniki spowodowały problemy z dostępnością modułów” - mówi krótko prezes.
Odpowiedzią na zapotrzebowanie na technologie fotowoltaiczne mają być nieco tańsze moduły z Chin. A co z ich jakością?
Chiny są liderem jeśli chodzi i jakość modułów fotowoltaicznych. Ja ze swojej strony widząc producentów wcale się nie boję chińskiej jakości. Chińczycy zainwestowali czas i pieniądze w dobry sposób i teraz zbierają tego owoce.
II Energetyczne Forum portalu wGospodarce.pl – z udziałem przedstawicieli branży, ekspertów i decydentów jest okazją do wymiany opinii na temat wyzwań czekających polską elektroenergetykę w kontekście unijnych celów redukcji emisji a także związanych z nimi planowanych projektów inwestycyjnych – zarówno w źródła odnawialne jak w energetykę jądrową oraz o znaczeniu własnych zasobów surowcowych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Debaty odbywające się w studiu redakcyjnym przy ul. Finlandzkiej 10 w Warszawie transmitowane będą na żywo na profilu FB portalu wGospodarce.pl. Relacje z dyskusji zaprezentujemy też w tv wPolce.pl oraz na łamach „Gazety Bankowej”.