Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

SKOK-i z gwarancjami BFG

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 listopada 2013, 10:07

    Aktualizacja: 29 listopada 2013, 10:08

  • Powiększ tekst

Od dzisiaj depozyty klientów, którzy ulokowali w SKOK-ach równowartość 100 tysięcy euro lub mniejszą kwotę, będą w 100 proc. chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Tym samym dobiegł końca proces wymiany systemu gwarantowania środków w SKOK. Wcześniejszy system oparty o ubezpieczenie i reasekurację przez firmy działające na wolnym rynku został zastąpiony systemem państwowym.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe były zobowiązane odprowadzić do BFG składki za rok 2013 od lipca do września. Zgodnie z nowelizacją wprowadzoną ustawą z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych musiały zrezygnować z własnego, opartego o sektor prywatny systemu gwarantowania depozytów i dołączyć do systemu państwowego, który obejmował do tej pory tylko banki.

Pomimo, że składki są już odprowadzane od kilku miesięcy dopiero dziś zaczyna obowiązywać gwarancja. Bankowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku spełnienia warunku gwarancji (zawieszenia działalności kasy i ustanowienia zarządcy komisarycznego, o ile nie został on ustanowiony wcześniej, oraz złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości) w całości wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonej kwoty, tj. do równowartości w złotych 100.000 euro. Wypłata ta następuje w terminie 20 dni roboczych. W sytuacji klientów SKOK-ów nie zmienia to właściwie niczego. Po pierwsze dokładnie takie same gwarancje mieli w poprzednim systemie. Po drugie w 20-letniej historii kas, nigdy żadna z nich nie upadła, więc żaden klient nie musiał korzystać z wypłat z systemu gwarancji. W działalności kas zmienia to adresata składki i odpowiednich raportów.

Objęcie SKOK-ów gwarancjami BFG pomimo, że nie są one bankami należy ocenić pozytywnie – ocenił prof. Henryk Cioch, prawnik specjalizujący się w prawie spółdzielczym i senator RP. - . Również pozytywnie należy ocenić uchwałę Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, która określiła w niej składkę roczną dla SKOK-ów na poziomie najniższym z możliwych (0,02 % aktywów oraz zobowiązań pozabilansowych ustalonych na dzień 30 czerwca 2013 r.). Gdyby istniało ryzyko destabilizacji SKOK-ów, to składka byłaby ustalona przez ten organ na najwyższym z możliwych poziomie. Jest to więc dobra informacja dla członków SKOK-ów, którzy mają w nich oprocentowane depozyty. Mogą spać spokojnie. Pojawiające się w mediach informacje, że ryzyko trzymania oszczędności w SKOK-ach jest większe od ryzyka, gdy oszczędności gromadzimy w bankach, są po prostu nieprawdziwe. Prawdą jest, że SKOK-i konkurują z bankami, ale jest to zdrowa i uczciwa konkurencja.

Objęcie złożonych w SKOK-ach depozytów gwarancjami BFG to kolejna w ostatnim czasie zmiana dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Od 27 października 2012 r. SKOK-i są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Nowe przepisy poszerzają też krąg ich potencjalnych klientów o instytucje trzeciego sektora, takie jak parafie, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, oraz umożliwiają udzielanie długoterminowych kredytów.

on

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych