Von der Leyen: kontrakt z Moderną, 160 mln dawek szczepionki
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE w środę zatwierdzi kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi
Czytaj też: Jest kolejna szczepionka! Jej skuteczność to 90 proc!
Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię - poinformowała von der Leyen we wtorkowym oświadczeniu.
W zeszłym tygodniu Moderna poinformowała, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw Covid-19 ma skuteczność 94,5 proc.
W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi UE rozmawia z kilkoma innymi producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne rozmowy na dostawy.
Czytaj też: Pfizer: szczepionka na Covid-19 skuteczna w 95 proc.
Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.
Pierwsze szczepienia przeciw Covid-19 mogą być zatwierdzone do końca obecnego lub na początku przyszłego roku, poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA) w poniedziałek.
Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie. Jak zaznaczył rzecznik KE Stefan de Keersmaecker, termin, w którym szczepionki trafią na rynek i będą dostępne, będzie zależał od umów z producentami, jednak Komisja chce, żeby stało się to tak szybko, jak to tylko możliwe.
EMA zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem. Po zielonym świetle z jej strony Komisja Europejska wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE.
Czytaj też: KE zatwierdziła umowę na szczepionki
Von der Leyen przekazała w zeszłym tygodniu, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w „drugiej połowie grudnia”.
Przedstawiciele EMA zastrzegają, że obecnie trudno dokładnie przewidzieć terminy wydania pozwolenia na szczepienia, ponieważ nie ma jeszcze wszystkich danych, a ich ocena jest w toku.
EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.
PAP/mt