Najgorsza sytuacja epidemiczna w Hiszpanii, Czechach, Słowenii, Estonii, na Łotwie
Estonia, Łotwa, Czechy, Słowenia oraz prawie cała Hiszpania zostały oznaczone kolorem ciemnoczerwonym na unijnej mapie zakażeń koronawirusem, publikowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Oznacza to, że w ostatnich dniach było tam najwięcej infekcji
Kolorem ciemnoczerwonym są też oznaczone obecnie części terytoriów innych państw, w tym południowa Szwecja, a także pojedyncze regiony Irlandii, Francji, Włoch, Słowacji i Litwy.
Większość UE, w tym Polskę, oznaczono kolorem czerwonym. Najlepsza sytuacja epidemiczna (kolor pomarańczowy) panuje obecnie w Grecji, Danii i Finlandii.
1 lutego państwa uzgodniły nowe środki dotyczące pandemii, w tym wprowadzenie ciemnoczerwonych stref zakażeń, w których występuje szczególnie duża liczba infekcji lub w których występuje wariant wirusa budzący szczególny niepokój.
Ciemnoczerwone strefy to obszary, w których skumulowany wskaźnik zgłaszanych przypadków koronawirusa w ciągu 14 dni wynosi 500 lub więcej na 100 tys. osób. Państwa członkowskie powinny wymagać od osób podróżujących z obszaru sklasyfikowanego w ten sposób, aby przed przybyciem poddały się testowi na obecność koronawirusa, a po przybyciu poddały się kwarantannie.
Region jest oznaczany czerwonym kolorem, jeśli 14-dniowy skumulowany wskaźnik zgłaszanych zakażeń waha się od 50 do 150, a wskaźnik pozytywności testów na obecność koronawirusa wynosi 4 proc. lub więcej lub jeśli 14-dniowy skumulowany wskaźnik zgłaszanych zakażeń jest większy niż 150, ale mniejszy niż 500.
Kolor pomarańczowy jest stosowany wtedy, jeśli wskaźnik zgłaszanych przypadków z 14 dni jest niższy niż 50 na 100 000 tys. mieszkańców, ale wskaźnik pozytywnych wyników testów wynosi 4 proc. lub więcej lub jeśli pierwszy wskaźnik z 14 dni wynosi od 25 do 150 przypadków na 100 000, a drugi wskaźnik jest poniżej 4 proc.
Kolorem zielonym Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oznacza obszary, w których 14-dniowy wskaźnik powiadomień jest niższy niż 25 przypadków na 100 000, a wskaźnik pozytywnych testów wynosi poniżej 4 proc. Obecnie żaden region UE nie jest oznaczony tym kolorem. Poza UE w Europie „zielona” na mapie zakażeń jest Islandia oraz najbardziej na północ wysunięte regiony Norwegii - Finnmark i Troms.
PAP/mt