Duch w tych Młodych nie ginie! Dzień harcerstwa
Ponad 60 milionów skautek i skautów na całym świecie, w tym harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, 22 lutego obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. To data przypominająca młodym ludziom, że są częścią wielkiej międzynarodowej wspólnoty ludzi, którzy każdego dnia zmieniają świat na lepsze
W tym roku z okazji DMB, i aby podziękować harcerkom i harcerzom za służbę podczas pandemii koronawirusa, odbył się koncert orkiestry symfonicznej, który przygotowali wolontariusze ZHP.
Z tej okazji szef MEiN podkreślił znaczenie harcerskich formacji w kształtowaniu młodego pokolenia.
Dziękuję wszystkim harcerzom, zuchom i skautom za dyscyplinę, wytrwałość, dbałość o tradycję oraz wzajemną przyjaźń. Pielęgnując te wartości, stajecie się lepsi, służycie dobru wspólnemu i naszej Ojczyźnie - napisał w poniedziałek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dzień Myśli Braterskiej przypada 22 lutego, w rocznicę urodzin Roberta i Olave Baden-Powellów – założycieli skautingu. Ten wyjątkowy dzień obchodzą skautki i skauci na całym świecie niezależnie od miejsca zamieszkania, koloru skóry, wyznania, czy wieku. To święto jedności, przyjaźni i braterstwa. Przypomina, że mimo różnic wszystkich łączą te same wartości, chęć rozwoju, pomaganie drugiemu człowiekowi i wpływanie na otaczającą rzeczywistość.
Pandemia COVID-19 pokazała jak ważne jest bycie otwartym na drugiego człowieka, jak potrzebna jest pomoc i troska o lokalną społeczność. Tak właśnie harcerki i harcerze ZHP rozumieją braterstwo, którym dzielą się z innymi, między innymi w trakcie pandemii, robiąc zakupy seniorom, szyjąc maseczki, drukując przyłbice, czy oddają krew. Sprawczość i możliwość wpływania na otaczający nas świat ma dla harcerek i harcerzy ZHP pierwszorzędne znaczenie - czytamy w komunikacie nadesłanym redakcji wGospodarce.pl
Aby podziękować wszystkim harcerzom i harcerkom ZHP, który włączyli się w akcje pomocowe w trakcie pandemii, Związek Harcerstwa Polskiego zorganizował wyjątkowy koncert, w trakcie którego orkiestra symfoniczna wykonała najbardziej znane harcerskie i turystyczne piosenki w zupełnie nowych aranżacjach. To wyraz wdzięczności za niesioną pomoc i próba stworzenia wydarzenia, które przypomni harcerkom i harcerzom ZHP chwile spędzone podczas wspólnych ognisk i wieczornych śpiewanek.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza prawie 90 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest jednym z aktywnych członków-założycieli Światowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
Czuwaj!
ZHP, PAP