Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rosjanie zbudują Finom elektrownię jądrową

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 grudnia 2013, 10:50

  • 1
  • Powiększ tekst

Fińska spółka Fennovoima podpisała z filią rosyjskiego Rosatomu kontrakt na budowę bloku jądrowego Hanhikivi. Elektrownia ma ruszyć w 2024 r.; koszt produkcji energii ma być mniejszy niż 50 euro za MWh.

Umowa dotyczy budowy przez Rusatom Overseas bloku najnowszego typu AES 2006 z reaktorem VVER o mocy 1200 MW. Cena dostawy nie została podana. Fennovoima poinformowała jednak, że w momencie oddania elektrowni do użytku w 2024 r. jej akcjonariusze dostaną energię elektryczną po cenie niższej niż 50 euro za MWh. To poziom porównywalny z dzisiejszymi cenami energii z dużych źródeł systemowych w Europie. Cena ta zawiera koszty produkcji, amortyzację, obsługę zadłużenia i zarządzanie odpadami.

W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji. Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 60 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów.

E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy. Dostawcami reaktora miały być francuska Areva lub japońska Toshiba, jednak wiosną 2013 r. swoją ofertę złożyli Rosjanie i to oni zostali wybrani.

Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść do końca lutego, po uzyskaniu formalnych zgód wszystkich udziałowców. Jednocześnie będzie oznaczać objęcie przez Rosatom 34 proc. udziałów w spółce. Zgodnie z deklaracją Fennovoimy, Rosatom ma odegrać "ważną rolę w organizacji finansowania dłużnego na etapie budowy".

Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem. Budowa tej siłowni ma zgodę fińskiego rządu, który dąży do samowystarczalności w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. Docelowy udział atomu w produkcji energii ma sięgnąć 60 proc. dzięki użytkowaniu siedmiu bloków jądrowych: czterech działających obecnie w Olkiluoto i Loviisa, wykańczanego obecnie bloku Olkiluoto 3, planowanego Olkiluoto 4 oraz siódmego - w Pyhajoki.

(PAP)

wkr/ pad/

Powiązane tematy

Komentarze