TYLKO U NAS
Czy będzie zgoda UOKiK na możliwe ujemne oprocentowanie depozytów i lokat bankowych?
- Póki banki zarabiają na kredytach, które dostarczają konsumentom i przedsiębiorcom w oparciu o pozyskane depozyty, nie jest uzasadnione na gruncie prawnym, ustalanie ujemnego oprocentowania dla depozytów i lokat od oszczędności, które konsumenci gromadzą na rachunkach bankowych. Polacy nie mogą być karani za umiejętność oszczędzania. Namawiamy banki do tego, by poczuwały się do odpowiedzialności i nie wprowadzały ujemnego oprocentowania – mówił w Wywiadzie Gospodarczym w Telewizji wPolsce.pl Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nasze stanowisko jest jednoznaczne – tak długo, jak stopy procentowe są nieujemne, nie znajduje uzasadniania wprowadzenie ujemnego oprocentowania dla lokat czy dla depozytów. A zatem, póki banki zarabiają na kredytach, które dostarczają konsumentom i przedsiębiorcom w oparciu o pozyskane depozyty, nie jest uzasadnione na gruncie prawnym ustalanie ujemnego oprocentowania dla depozytów i lokat od oszczędności, które konsumenci gromadzą na rachunkach bankowych.
Prezes UOKiK przypomniał, że także z punktu widzenia systemowego, z punktu widzenia odpowiedzialności sektora bankowego byłoby to bardzo niekorzystne.
Pamiętajmy, że sektor bankowy ma szczególną rolę do odegrania w każdej gospodarce. Wymagana jest ta odpowiedzialność, żeby nie karać Polaków za umiejętność oszczędzania. Jako społeczeństwo jesteśmy trzecią dekadę na dorobku.
Akcentował także:
W momencie gdy Polacy budują swoje oszczędności, powinny być one transformowane na inwestycje w polskiej gospodarce. Powinny służyć wzrostowi PKB, wzrostowi i rozwojowi i przedsiębiorców i PKB. Karanie za zdolność do oszczędzania jest czymś, co absolutnie nie powinno występować i mieć miejsca.
Dlatego namawiamy banki do tego, by poczuwały się do odpowiedzialności i nie wprowadzały ujemnego oprocentowania. I gdy będziemy widzieli tego typu praktyki – potraktujemy to jako działania sprzeczne z dobrym obyczajem i będziemy podejmowali działania właśnie, żeby tego typu zakusy ze strony niektórych bankierów powstrzymywać.
Wszystko po to, aby Polacy nie byli karani właśnie za tę umiejętność oszczędzania.
To nie czas zwłaszcza w czasach pandemii, by wprowadzać, poniekąd, sankcje ekonomiczne.
System bankowy opiera się na umiejętności, aby z jednej strony pozyskiwać oszczędności i depozyty, a z drugiej, aby umieć je transformować z korzyścią dla banku w postaci akcji kredytowej. I to ma służyć całemu społeczeństwu.
Innymi tematami poruszanymi w Wywiadzie Gospodarczym były „kredyty frankowe” w świetle oczekiwanego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. Chodzi o ważne rozbieżności dotyczącymi rozliczania umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne. Prezes Tomasz Chróstny przypomniał m.in., w jaki sposób UOKiK monitoruje od dawna tę sytuację.
Innym ważnym tematem poruszanym w rozmowie było ogłoszenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów faktu, że Komisja Europejska przekazała urzędowi do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen. Decyzja KE to wyraz zaufania dla profesjonalizmu i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego.
Cały Wywiad Gospodarczy: