Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dziwne rozporządzenie rządu uderzające w drobnych przedsiębiorców i opróżniające kieszenie klientów wejdzie w życie już dziś w nocy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 stycznia 2014, 10:22

  • 3
  • Powiększ tekst

Już dziś w nocy wejdzie w życie dziwne rozporządzenie ministra gospodarki dotyczące handlu płynem do spryskiwaczy zawierającym metanol. Na decyzji tej skorzystają oczywiście wielcy producenci, stracą drobni handlowcy oraz klienci, którzy zapłacą więcej. Portal wGospodarce.pl na godziny przed wejściem w życie rozporządzenia rozmawia z Maciejem Rewuckim - szefem działu handlowego firmy Chłopaki nie Płacą, zajmującej się sprzedażą płynu na bazie metanolu po niskich cenach.

Mariusz Ciosek: W ostatnim czasie rynek obiegła informacja o całkowitym zakazie sprzedaży płynu do spryskiwaczy z metanolem. Rozporządzenie ministra gospodarki wchodzi w życie dziś o północy. Z czego wynika ten ruch?

Maciej Rewucki: Oficjalne uzasadnienie tej decyzji, to fakt, iż co roku kilkadziesiąt osób ginie na skutek wypicia płynu do spryskiwaczy zawierającego trujący metanol. Choć to oczywiste, że trucizny się nie pije, minister Piechociński uznał za stosowne zakazać sprzedaży klientom indywidualnym tego asortymentu. Cóż… równie dobrze można by zakazać sprzedaży prądu, bo rocznie pewnie nawet kilkadziesiąt osób ginie porażonych tym niebezpiecznym „produktem”.

Czy w takim razie jest ktoś, kto korzysta na zmianach prawa?

Naszym zdaniem duże koncerny paliwowe wykorzystają tę okazję do podniesienia swoich cen, tym bardziej, że od zawsze przedstawiały fakt nie używania metanolu jako uzasadnienie wyższej ceny. Oczywiście rodzaj użytego alkoholu wpływa na cenę i zapach, ale nie aż tak bardzo jak to pokazują marże koncernów.

Jakie w takim razie są najważniejsze składniki płynu do spryskiwaczy?

Najważniejsze to: alkohol, kompozycja zapachowa oraz dodatki myjące. Dodawany jest jeszcze glikol oraz dodatek koloryzujący.

Które składniki i jak wpływają najbardziej na cenę płynu? Ile droższy jest etanol od metanolu?

Za cenę najbardziej odpowiedzialny jest alkohol (ok.65%), poza tym związana z rodzajem alkoholu ilość kompozycji zapachowej. Etanol jest droższy o ok. 75%

Państwa płyn, posiadający jako jedyny na rynku certyfikat Polskiego Śladu (czyli produktu spełniającego wymogi patriotyzmu ekonomicznego), to Zimny Wiesław. Jaka jest zawartość metanolu w Zimnym Wiesławie?

Nieco mniej niż etanolu w wódce – tylko 30%.

Jaki wpływ na zapach płynu ma rodzaj użytego alkoholu? Który alkohol śmierdzi bardziej?

Alkohol metylowy, czyli metanol jest praktycznie bezwonny. Etanol z kolei, czyli alkohol etylowy zawsze będzie wyczuwalny, jego intensywność jest uzależniona od jego jakości (na którą ma wpływ surowiec z jakiego pochodzi oraz procesy destylacji).

Do czego z kolei służy glikol?

Wolniej odparowuje niż alkohol - tym samym przy niskich temperaturach zapobiega tworzeniu się zamarzającej mgiełki na zimnej szybie po użyciu płynu do spryskiwaczy (tworzy się ona, gdy szyba jest zimna, po odparowaniu alkoholu).

Jaka jest zawartość substancji zapachowej w Zimnym Wiesławie?

Zimny Wiesław ma swój niepowtarzalny aromat. Dlatego trzeba mu jedynie < 0,05% perfumy.

W związku z rozporządzeniem, wpuszczają Państwo na rynek Zimnego Wiesława Turbo. Czy  ma on jakieś inne dodatkowe składniki poza etanolem?

Zimny Wiesław Turbo pozostaje wierny oryginałowi. Zatem nie ma żadnych innych dodatków, chyba że liczymy skażalniki etanolu. W związku z tym, że etanol ma mocniejszy zapach, używamy dwa razy więcej perfumy.

Jakie składniki mogą wpłynąć na odbarwienie lakieru samochodowego?

Perfuma i barwnik. Najlepszy byłby płyn nie zawierający tych substancji, ale póki co na rynku nie ma chętnych na bezbarwne płyny o mocnym alkoholowym zapachu, co jest zresztą ciekawe – ludzie oceniają płyny po zapachu i… kolorze [śmiech].

Czy Zimnego Wiesława Turbo będzie można pić? Czy jest trujący czy jedynie niesmaczny?

Skażony jest bitrexem, a więc jedną z najbardziej gorzkich substancji, jakie zna człowiek. Określenie go niesmacznym jest więc tutaj eufemizmem. Nie jest jednak zabójczy tak jak płyn na metanolu.

Czy są różnice w skuteczności płynu w zależności od użytego alkoholu?

Nie ma. Oba Wiesławy czyszczą jak się masz!

Rozmawiał Mariusz Ciosek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze