Historyczne wyniki e-usług
Profil zaufany (PZ) założyło w kwietniu ponad 620 tys. osób, a od początku tego roku ponad 2 mln Polaków - poinformował w czwartek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodał, że kwietniowy wynik jest rekordowy
W ostatnim miesiącu profil zaufany założyło dokładnie 621 911 osób. To najlepszy wynik w 10-letniej historii profilu zaufanego – powiedział, cytowany w komunikacie MCKPRM, minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.
Mając profil zaufany można korzystać nie tylko z wszystkich dostępnych na GOV.pl e-usług, ale także m.in. uruchomić aplikację mObywatel, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, zarejestrować się na szczepienie, zalogować się do systemu PUE ZUS czy wziąć online udział w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym - wskazano w komunikacie.
Jak zaznaczono, świetny wynik zanotowała też e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W ostatnim miesiącu Polacy skorzystali z niej 100 tys. 368 razy, czyli najwięcej od 15 stycznia 2020 r., kiedy uruchomiono jej najnowszą wersję. Dla porównania – w kwietniu 2020 r. skorzystano z niej 39 tys. 840 razy.
Dodano, że w kwietniu polscy kierowcy sprawdzali online 858 tys. 389 razy swoje punkty karne i skorzystali z e-usługi Historia pojazdu 23 mln 607 tys. 626 razy, a pasażerowie 1 mln 48 tys. 469 razy skorzystali z e-usługi Bezpieczny autobus.
„W kwietniu przybyło też 159 269 nowych mObywateli – tyle kolejnych osób pobrało i zaczęło korzystać z naszej aplikacji mObywatel” - podano. W sumie w swoich telefonach zainstalowało ją ponad 2,6 mln osób.
mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajduje się odwzorowanie danych z dowodu osobistego (mTożsamość/mObywatel) i mPrawo Jazdy, z którego korzysta - jak poinformowano - 1,3 mln osób. W kwietniu mPrawo Jazdy pobrało 173 tys. 779 osób - podano.
Jak podkreślono, niemal dwukrotnie, w porównaniu rdr wzrosła też popularność e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W kwietniu br. skorzystano z niej 33 212 razy, dla porównania w kwietniu 2020 r. – 17 tys. 282.
W komunikacie wskazano też, że od 1 do 30 kwietnia wniosek online o nowy dowód wysłało 42 tys. 989 Polaków, czyli o ponad 14 tys. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Przypomniano, że od 2 sierpnia, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty.
Czytaj też: Kasę masz w ręku, a za pizzę zapłacisz mrugnięciem oka
PAP/KG