Kościński: Walka z szarą strefą to jeden z głównych kierunków działań MF
Zwalczanie szarej strefy było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”
W poniedziałek opublikowany został raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowany przez UN Global Compact Network Poland.
„Szara strefa to nieuczciwość i naruszenie zasad solidarności społecznej, to mniejsze wpływy podatkowe i zaburzenia funkcjonowania zasad zdrowej konkurencji, to również niedofinansowania usług publicznych, z których wszyscy korzystamy. Jej zwalczanie było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu.
Dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat wielkość szarej strefy została zmniejszona.
„Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szara strefa jest zjawiskiem, które w praktyce nigdy nie zanika całkowicie, a przestępcy stosują coraz nowsze sposoby unikania płacenia podatków. Stale monitorujemy i analizujemy obszar aktywności nieuczciwych podatników i przestępców podatkowych” – powiedział Tadeusz Kościński.
Zapowiedział wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których celem jest dalsze ograniczanie szarej strefy. Jako przykład wskazał e-fakturę, czyli elektroniczny system przesłania faktur do Ministerstwa Finansów, w ramach którego resort będzie zbierał i analizował faktury wydane w ramach transakcji między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami i konsumentami.
Wiceminister i szefowa KAS, Magdalena Rzeczkowska, mówiła w trakcie prezentacji raportu o sukcesach w walce z nielegalnym hazardem w interencie.
Analiza danych z lat 2016-202 pokazuje, że mamy trend spadku udziału szarej strefy w hazardzie. W 2020 ten udział spadł czterokrotnie, z 79,6 do 17,5 proc. W 2019 roku ten udział szarej strefy na rynku online ogółem w Polsce kształtował się poniżej średniej dla państw UE – powiedziała w poniedziałek Magdalena Rzeczkowska.
Jednym z narzędzi, jakich KAS używa w walce z nielegalnym hazardem, jest rejestr domen, do którego wpisuje się domeny oferujące gry hazardowe w sposób niezgodny z przepisami.
W latach 2020-2021 prawie do rejestru zostało wpisanych blisko 6 tys. nazw domen, w skutek czego zablokowaliśmy ponad 14 tys. stron internetowych – dodała Rzeczkowska.
Dane o spadku udziału nielegalnego hazardu internetowego potwierdził Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego, który przywołał dane firmy H2GC, specjalizującej się w analizach rynku hazardowego.
„Generowany z kanałów online przychód legalny wynosi 78 proc., a więc jest to znaczący skok w porównaniu z 2016 r., kiedy legalny przychód wynosił zaledwie 20 proc.” – powiedział Cieślik.
Dodał jednak, że trzeba się spodziewać wzrostu wartościowego przychodów szarej strefy w branży hazardowej. Zwrócił także uwagę na niekorzystne dla tego segmentu gospodarki skutki pandemii.
Covid uderzył w nas i branżę kasyn bardzo mocno, po najlepszym jak do tej pory kwartale, jakim był I kwartał 2020 roku pod względem przychodów z salonów gier na automatach, przyszła pandemia i spowodowała powrót graczy do szarej strefy. Było to naturalne, bo szara strefa kompletnie nie przejmowała się ograniczeniami epidemicznymi i pracowała, gdy legalne podmioty były zamknięte”- powiedział prezes Totalizatora Sportowego.
W raporcie „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21” eksperci UN Global Compact Network Poland stwierdzili, że szara strefa – rozumiana jako działalność o znamionach przestępczości gospodarczej – w roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Oszacowali oni wielkość szarej strefy w Polsce w ubiegłym roku na 18-20 proc. PKB.
Czytaj też: Jakie są koszty Polskiego Ładu?
PAP/KG