Katowice staną się światowym centrum cyfryzacji! Nadchodzi Szczyt Cyfrowy
W grudniu tego roku Polska stanie się stolicą światowej dyskusji o przyszłości internetu. Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego ma przyjechać kilka tysięcy gości z całego świata
Wśród nich m.in. sekretarz generalny ONZ António Guterres, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, kilkudziesięciu ministrów cyfryzacji z całego świata, przedstawiciele biznesu – w tym największych i najbardziej znanych firm internetowych z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. W wydarzeniu wezmą też udział Prezydent RP – Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
To wydarzenie o które Polska starała się przez kilka lat. Mieliśmy przyjemność organizować takie wydarzenia, ale o skali regionalnej. Jakość tematów i dyskusji była na tyle wysoka, że udało się wpłynąć pozytywnie na naszą aplikację. Planem oryginalnym na termin szczytu w Polsce był rok 2020, ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. W poprzednim roku zorganizowane był zdalnie przez ONZ przy dużym udziale Polski. Te szczyty są coroczne, mają swoją markę i przeszły swój proces transformacji. Nie rozmawiamy już tak dużo kwestiach zarządzania internetem, a o znacznie szerszej perspektywie, takimi tematami jak transformacja cyfrowa, nowe technologie czy nabywanie kompetencji - tłumaczy Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021 oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.
Celem organizacji szczytu w naszym kraju jest pokazanie Polski jako pioner cyfrowy i prezentacja naszego dorobku odbiorcom z całego świata.
Główne ścieżki tematyczne:
- Integracja społeczno-gospodarcza i prawa człowieka
- Powszechny dostęp do sieci
- Nowe regulacje
- Zrównoważony rozwój środowiskowy
- Otwarte ekosystemy zarządzania internetem
- Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność
Ranga wydarzenia jest porównywalna do Szczytu Klimatycznego. Wkrótce Szczyt Cyfrowy będzie organizowany także na innych kontynentach, jednym z kolejnych gospodarzy będzie między innymi Etiopia.
Hasło przewodnie 16. Szczytu Cyfrowego 2021 to Internet United, czyli wolny, niepodzielny, wspólny internet. Szczyt odbędzie się w dniach 6-10 grudnia. IGF to międzynarodowa inicjatywa ONZ, której celem jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju Internetu oraz o najbardziej aktualnych i palących zjawiskach związanych z jego funkcjonowaniem.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/igf2021
Czytaj też: Partnerstwo dla Polskiej Doliny Cyfrowej
KG