Siedziba TVN na lotnisku bez pracowników. KRRiT: „Spółka słup”?
Polish Television Holding BV, spółka zarządzająca biznesem stacji telewizyjnej TVN, ma siedzibę na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez portal Wirtualnemedia.pl fakt wywołuje zdziwienie w KRRiT, tym bardziej, że w spółce Polish Television Holding BV według oficjalnych danych nikt nie pracuje
Czytaj też: KRRiT: Możliwe, że wszystkie kanały TVN stracą koncesje
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już od kilku podejmuje decyzję dotyczącą przedłużenia koncesji kanałowi telewizyjnemu TVN24. Rada nie kryje obaw, że taka decyzja mogłaby naruszyć artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nim, koncesja może być nadana jedynie firmie działającej w Polsce lub innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koncern Discovery, do którego należy TVN, jako podmiot amerykański nie spełnia tego kryterium – czytamy na portalu Wirtualnemedia.pl.
TVN Grupą Discovery zarządza jednak spółka Polish Television Holding BV, zarejestrowana w Holandii, a więc w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
W internecie bez trudu można znaleźć adres Polish Television Holding BV w stolicy Holandii. Adres ten to Schiphol Boulevard Wtc Schiphol 359, ten sam pod którym znajduje się jedno z największych lotnisk w Europie. Problem w tym, że w sieci są też oferty usługi wynajmu wirtualnego biura pod tym adresem – niemal każdy może więc tam zarejestrować firmę. Koszt usługi, według Wirtualnychmediów, zaczyna się od 99 euro/mies. Z rejestru niderlandzkiej izby gospodarczej KVK wynika, że w 2019 roku spółka Polish Television Holding BV nie miała żadnego pracownika. – informuje portal.
Czy sytuacja ta spełnia przesłanki do stwierdzenia, że stacją telewizyjną TVN zarządza firma krzak?
TVN nie ma żadnych wątpliwości
Informacji na temat adresu na lotnisku swojej spółki partnerskiej nie chce komentować TVN Grupa Discovery i ogranicza się do prostego oświadczenia:
Podkreślamy, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości – czytamy na portalu Wirtualnemedia.pl oświadczenie z biura TVN.
Rzeczywiście w ostatnich latach Rada przedłużyła koncesje dla m.in. TTV i TVN24 Bis – a ich struktura właścicielska była dokładnie taka sama jak w przypadku TVN24.
Według szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego w obecnym kształcie ustawy o radiofonii i telewizji kryje się wiele nieścisłości, a te zachęcają firmy, w tym koncerny, do „niedopuszczalnych prób obchodzenia przepisów”, także przez proceder tworzenia wirtualnych pomiotów, czy nawet „spółek słupów”, aby obejść wymóg prawny, że w spółkach koncesjonariusza może być maksymalnie 49 proc. udziałów firm zagranicznych spoza EOG.
wirtualnemedia.pl/mt
Czytaj też: Projekt medialny? Podobnie rozwiązania działają w wielu krajach!