KE zatwierdziła plan odbudowy Czech o wartości 7 mld euro
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek krajowy plan odbudowy Czech po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Jest to krok w kierunku wypłacenia temu krajowi 7 mld euro dotacji w ramach Funduszu Odbudowy
Z przeprowadzonej przez KE oceny planu Czech wynika, że przeznaczają one 42 proc. całkowitej alokacji środków na działania wspierające cele klimatyczne. Plan obejmuje inwestycje w energię odnawialną, modernizację sieci ciepłowniczych, wymianę kotłów węglowych oraz poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Plan obejmuje również działania na rzecz ochrony przyrody i gospodarki wodnej oraz inwestycje w zrównoważoną mobilność.
Czechy przeznaczą też 22 proc. całkowitej alokacji środków na działania wspierające przejście na technologię cyfrową. Plan przewiduje inwestycje w infrastrukturę cyfrową, cyfryzację administracji publicznej, w tym sferę ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz administrowanie pozwoleniami na budowę.
Ma promować cyfryzację przedsiębiorstw i projekty cyfrowe w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Plan obejmuje również środki mające na celu poprawę umiejętności cyfrowych w ramach systemu edukacji oraz poprzez programy przekwalifikowywania.
15 czerwca KE rozpoczęła pożyczanie pieniędzy na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). W ramach pierwszej transakcji wyemitowała w imieniu UE 10-letnie obligacje o wartości 20 mld euro. W drugiej, 29 czerwca, z kolei dwie transze obligacji: 5-letnie o wartości 9 mld euro oraz 30-letnie o wartości 6 mld euro.
W sumie KE dotychczas pozyskała 35 mld euro na sfinansowanie RRF.
KE może pożyczać fundusze na rynkach finansowych po tym, jak wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Na sfinansowanie Funduszu Odbudowy KE w 2021 roku chce wyemitować obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami.
Dokładna suma środków pozyskanych zarówno z obligacji, jak i eurobonów będzie zależeć od konkretnych potrzeb finansowych. Jesienią KE dokona weryfikacji swoich wstępnych założeń.
PAP/mt
Czytaj też: NBP: Dalszy przebieg pandemii przesądzi o aktywności gospodarczej