KNF zaleca PKO BP niewypłacanie dywidendy z zysków z lat ubiegłych
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła PKO Bankowi Polskiemu niepodejmowanie działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wypłat dywidendy z lat ubiegłych oraz wykupów akcji własnych, podał bank
Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. informuje, że 19 lipca 2021 r. otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego, w którym KNF zaleca bankowi ograniczenie ryzyka występującego w działalności banku poprzez niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych - czytamy w komunikacie.
W czerwcu br. akcjonariusze PKO BP zdecydowali o pozostawieniu niepodzielonego zysku z lat poprzednich w kwocie 5 500 000 000 zł zyskiem niepodzielonym.
W połowie stycznia br. KNF zaleciła PKO BP wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku w I poł. 2021 r. i wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz niepodejmowanie - bez konsultacji z nadzorem - działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej.
W marcu br. zarząd PKO BP przyjął politykę dywidendową, zakładającą m.in., że dodatkowym narzędziem redystrybucji kapitałów jest skup akcji własnych w celu ich umorzenia.
W styczniu ub. roku akcjonariusze PKO BP zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
ISBnews, mw
CZYTAJ TEŻ: Teoretycznie neutralność klimatyczna to łatwy temat