Nowe propozycje zmian w odliczaniu VAT od samochodów
Do prac w Sejmie trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma na celu zniesienie ograniczeń w pełnym odliczaniu podatku naliczonego od nabycia m.in. samochodów osobowych oraz usunięcie barier w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do tych pojazdów.
Projekt zmian w ustawie o VAT umożliwia pełne odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Takie same zasady mają objąć także odliczenie podatku naliczonego w związku z importem oraz użytkowaniem wymienionych wyżej pojazdów na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu oraz umów o podobnym charakterze. Projekt nowelizacji umożliwia również odliczanie podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu wskazanych wyżej pojazdów.
Jak jest obecnie?
Od 1 stycznia br. w przypadku nabycia samochodu osobowego bądź też innego pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwota podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze, kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, z zastrzeżeniem, że nie więcej niż 6000 zł. Jednocześnie w myśl ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, który jest wykorzystywany do napędu wskazanych wyżej pojazdów.
Czy polskie prawo jest sprzeczne z ustawodawstwem UE?
Autorzy projektu argumentują konieczność zmian faktem, że obowiązujące w polskiej ustawie o VAT ograniczenie w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego są sprzeczne z prawem unijnym. Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 26 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu od wartości dodanej (tzw. Dyrektywa 112) przewiduje, że jeżeli towary i usługi są wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dyrektywa 112 nie zawiera zatem wyłączenia w kwestii pełnego odliczenia podatku naliczonego w przypadku samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli podatnik wykorzystuje je do wykonywania czynności opodatkowanych – uważają autorzy proponowanych zmian.
Omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.