Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polscy kierowcy coraz chętniej używają rejestratorów video

Paweł Kacperek

Paweł Kacperek

Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Swoją przygodę z tym rynkiem rozpoczynał pracując u jednego z operatorów GSM, a później w pierwszych w Polsce firmach dostarczających rozwiązania GPS oraz LBS. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami lokalizacyjnymi i nawigacyjnymi. Jest pomysłodawcą, założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu lokalizacja.info, a także inicjatorem cyklu konferencji Navigation Trends i producentem materiałów wideo z serii lokalizacja.info tv.

  • Opublikowano: 22 maja 2014, 13:07

    Aktualizacja: 22 maja 2014, 13:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Coraz więcej kierowców instaluje w swoich samochodach rejestratory video. Jest to na tyle popularny trend, że fabryki nie nadążają z ich produkcją.

Rejestratory video zagościły na polskich półkach przed kilkoma laty i od razu zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem. Kilku producentów uruchomiło nawet specjalne serwisy internetowe, w których ich użytkownicy mogli zamieszczać nagrane przez siebie filmy. Jednak tego typu działania cieszą się największą popularnością w Rosji oraz Chinach, gdzie wielu kierowców nagrywa siebie nawzajem. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie wykroczenia drogowe. Trend ten powoli wkracza także do Polski.

Potwierdzeniem tego faktu była nagroda Lokalizatora Roku dla wideorejestratora jazdy z GPS firmy Media-Tech. DRIVE EYE GPS MT4043 został nagrodzony już w czerwcu zeszłego roku, podczas pierwszej edycji konferencji Navigation Trends. Jak działają rejestratory jazdy można przekonać się na wielu filmikach, które dostępne są w serwisie YouTube.

Co istotne - te z wideorejestatorów, które wyposażone są w moduł GPS, poza samym zapisem video oferują także możliwość odtworzenia przebytej trasy na mapie. Jednak to nie wszytko - niektóre z nich, jak na przykład kamery Mio MiVue, wyposażone są w czujnik ruchu, dzięki któremu można zostawić samochód na zatłoczonym parkingu i mieć pewność, że jeżeli wydarzy się jakaś szkoda naszemu pojazdowi, będzie to zarejestrowane na filmie. W tym trybie, gdy specjalne sensory wykryją aktywność przed obiektywem, włączy się nagrywanie. Dzięki temu istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia auta podczas nieobecności kierowcy.

Naoczny świadek wypadku

Czasem przy nawet najbardziej rzetelnych przygotowaniach nie da się uniknąć przykrych zdarzeń na drodze – stłuczek, zarysowań samochodu na parkingu, czy poważniejszych wypadków. W takich chwilach warto mieć coś, co udowodni naszą niewinność, czy też wyjaśni kwestie sporne. Takim zabezpieczeniem może być właśnie wideorejestrator, czarna skrzynka samochodach. Obiektyw kamery i materiał, dzięki niemu nagrany będzie wtedy niepodważalnym argumentem w spornych sytuacjach. To świadek, którego nie sposób oszukać, który nie zapomina żadnych szczegółów. Jak twierdzi Tarik Hassan z MiTAC, „Wideorejestrator to urządzenie, które może pomóc nam czuć się bezpieczniej w trudnych sytuacjach za kierownicą. Oko kamery zarejestruje każde zdarzenie. To, czego nie zobaczy kamera, pokaże natomiast trzyosiowy czujnik wstrząsów. Dzięki niemu możemy zobaczyć z której strony nadeszło uderzenie w nasz samochód i o jakiej sile”. Z kolei dzięki obrotowemu chwytowi, kierowca może natychmiast skierować obiektyw kamery w miejsce, które go najbardziej interesuje.

Dowód w sprawie

Zarejestrowane nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania. Znajomość zasad ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa. Jednak to, że my znamy przepisy, nie znaczy, że wszyscy wokół są również świadomymi kierowcami. Powinniśmy zatem zastosować się do innej ważnej zasady - ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo tych i wszystkich innych środków ostrożności, możemy i tak stać się uczestnikami wypadku. W takich sytuacjach, aby udowodnić naszą niewinność - niezbędne mogą okazać się właśnie wideorejestratory.

Dwa w jednym: nawigacja z wideorejestratorem

Aby ograniczyć ilość urządzeń przyczepianych przez kierowcę do szyby, producenci podejmują łączenia najbardziej niezbędnych rozwiązań dla kierowców. Od listopada zeszłego roku na rynku dostępna jest nawigacja z wbudowanym wideorejestratorem HD polskiej marki SmartGPS. Model SG740VR umożliwia precyzyjną nawigację zakręt po zakręcie oraz nagrywanie obrazu sprzed samochodu w czasie jazdy. Nawigacja MapaMap precyzyjnie zaprowadzi pod wskazany adres, natomiast wbudowany wideorejestrator umieszczony został na tylnej części nawigacji, dzięki czemu może filmować obraz sprzed maski samochodu. Obraz nagrywany przez wideorejestrator zapisywany jest jako film w formacie AVI na karcie pamięci microSD. Zapis z wideorejestratora może być użyteczny w przypadku niespodziewanych i konfliktowych zdarzeń drogowych.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze